SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Niezwykłe spotkanie Księżyca Jowisza i Saturna będzie widoczne gołym okiem

Obserwacje widowiskowej koniunkcji najlepiej rozpocząć około godz. 3 nad ranem (fot. Shutterstock/ AstroStar)
Obserwacje widowiskowej koniunkcji najlepiej rozpocząć około godz. 3 nad ranem (fot. Shutterstock/ AstroStar)

We wtorek i środę w drugiej połowie nocy i na porannym niebie będzie można dostrzec bliskie spotkanie na niebie Księżyca, Jowisza i Saturna. Konfiguracja Srebrnego Globu z jasnymi obiektami nazywana jest przez astronomów „koniunkcjami” lub „złączeniami” i może być bardzo widowiskowa. Tak będzie właśnie w ciągu najbliższych nocy, a zjawisko można będzie podziwiać gołym okiem.

Kup pan księżyc. Ogromny meteoryt trafi na ukcję

Obiekt NWA 12691 to wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów. Piąta największa znana nam skała księżycowa trafi na aukcję w domu Christie's. Eksperci...

zobacz więcej

Główną rolę w spektaklu odegrają Księżyc oraz planety Jowisz i Saturn. Naturalny satelita Ziemi będzie wtedy blisko ostatniej kwadry, czyli będzie widoczna mniej więcej połowa jego tarczy. Towarzyszyć mu będzie Jowisz z blaskiem minus 2,4 magnitudo oraz nieco słabszy Saturn (0,5 magnitudo). Wartości te oznaczają, że jasność Jowisza będzie przewyższać jasność gwiazd nocnego nieba, a Saturn będzie porównywalny z najjaśniejszymi gwiazdami.

Wszystkie trzy obiekty pojawią się na nieboskłonie przed godziną drugą nad ranem i będą widoczne aż do wschodu Słońca. Początkowo będą bardzo nisko nad horyzontem, więc lepiej próbować je zobaczyć około godziny trzeciej lub czwartej, gdy wzniosą się o kilkanaście stopni.

12 maja Jowisz i Saturn będą widoczne po lewej stronie (na wschód) od Księżyca, natomiast 13 maja będzie odwrotnie – Księżyc zdąży przemieścić się na tyle, że teraz Jowisz i Saturn będą po prawej stronie (na zachód) od niego. Najmniejsza odległość, na jaką Srebrny Glob zbliży się do planet, wyniesie 2 stopnie (Jowisz) i 3 stopnie (Saturn).

Następna okazja do zobaczenia bliskiego spotkania Księżyca z Jowiszem i Saturnem nastąpi 9 czerwca o podobnej porze. Wtedy jednak Księżyc będzie bliżej pełni.

Gdy na niebie widzimy planety lub planety i Księżyc bardzo blisko siebie, oznacza to, że w Układzie Słonecznym są one fizycznie ustawione blisko jednej linii – patrząc z naszego punktu obserwacji, czyli z Ziemi.

źródło:

Zobacz więcej