W Niemczech wzrosła liczba przestępstw na tle antysemickim

W zeszłym roku rząd powołał specjalną federalno-landową Komisję do walki z antysemityzmem (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)

W ubiegłym roku w Niemczech liczba przestępstw o charakterze antysemickim wzrosła o 13 proc. w porównaniu do roku 2018 – wynika z najnowszego raportu niemieckiego MSW, o którym pisze niedzielny „Welt am Sonntag”.

Ponad 1,2 tys. incydentów antysemickich w czterech niemieckich landach

Działający w Niemczech Federalny Związek Placówek Badania i Informacji o Antysemityzmie (RIAS) poinformował, że w czterech niemieckich krajach...

zobacz więcej

Jak twierdzi „Welt am Sonntag”, z raportu wynika, że w całym kraju w 2019 roku popełniono 2000 przestępstw przeciwko Żydom i instytucjom żydowskim. Jest to o ponad 200 więcej, niż w roku poprzednim. Oznacza to, że w Niemczech dochodzi do przeszło pięciu ataków antysemickich dziennie.

Pełnomocnik rządu do spraw walki z antysemityzmem Felix Klein twierdzi, że obelgi wobec Żydów pojawiają się zarówno w internecie, jak i w przestrzeni publicznej. Jako przykład podał antysemickie zajścia, do jakich dochodziło podczas ostatnich demonstracji przeciwko ograniczeniom społecznym. Niektórzy demonstranci założyli żółte maseczki ochronne z gwiazdami Dawida i napisem „nie szczepieni”.

Aby skuteczniej walczyć z antysemityzmem, na wzór federalny, we wszystkich landach powstanie stanowisko pełnomocnika do spraw antysemityzmu. W zeszłym roku rząd powołał specjalną federalno-krajową komisję do walki z antysemityzmem.

źródło:
Zobacz więcej