RAPORT

Pogarda

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą

W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tys. wniosków o wznowienie działalności gospodarczej (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tys. wniosków o wznowienie działalności gospodarczej (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tys. wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca.

Morawiecki: W ramach tarczy PFR do 50 tys. firm popłynęło już 10 mld zł

10 miliardów złotych w niecały tydzień od uruchomienia Tarczy Finansowej PFR popłynęło w formie subwencji do 50 tysięcy firm zatrudniających ponad...

zobacz więcej

Najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski. – W tym okresie więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło. Historycznie jest to bardzo rzadka sytuacja. Najczęstszym krokiem po zawieszeniu działalności jest jej zakończenie. W tym przypadku było inaczej, bo wielu przedsiębiorców zdecydowało się, by przywrócić działalność firmy – podkreślił.

W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tys. wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. – Być może znacznie mniejsza liczba zawieszeń działalności gospodarczych jest jednym z pierwszych efektów tarczy antykryzysowej. Do tej pory głównym motywatorem do zawieszenia działalności gospodarczej było to, że dzięki temu można było nie opłacać składek na ZUS. Tarcza antykryzysowa zwolniła wielu przedsiębiorców z obowiązku opłacania tych składek, dlatego motywacja do zawieszania działalności gospodarczych zniknęła – powiedział Sawulski.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej