RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nowy test na obecność koronawirusa zatwierdzony. Wynik w 15 minut

Testy antygenowe mogą szybko wykryć fragmenty białek wirusa w wymazach pobranych z nosa (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła w sobotę nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa. Są to testy antygenowe opracowane przez koncern Quidel Corp., dające wynik w 15 minut – poinformowała agencja AP.

Poznań: Jest pilotażowy test dla osób, które przeszły COVID-19 bezobjawowo

Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) przeprowadzili udane próby testu, który ma wykazywać, czy badana osoba miała...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Testy antygenowe mogą szybko wykryć fragmenty białek wirusa w wymazach pobranych z nosa – poinformowała w oświadczeniu FDA.

Jest to trzeci rodzaj testów, na które agencja wydała zezwolenie.

Obecnie jedynym sposobem na zdiagnozowanie aktywnej infekcji Covid–19 jest przebadanie wymazu z nosa pacjenta pod kątem materiału genetycznego wirusa. Takie testy uważane są za bardzo dokładne, ale mogą trwać wiele godzin i wymagają drogiego, specjalistycznego sprzętu, który można znaleźć głównie w komercyjnych laboratoriach, szpitalach i na uniwersytetach.

Drugi typ testów polega na szukaniu we krwi przeciwciał, białek wytwarzanych przez organizm kilka dni lub tygodni po zwalczeniu infekcji. Takie testy pomagają badaczom zrozumieć, jak daleko choroba rozprzestrzeniła się w społeczności, ale nie są przydatne do diagnozowania aktywnych infekcji.

Testy antygenowe mogą diagnozować aktywne infekcje poprzez wykrywanie najwcześniejszych śladów wirusa – zamiast kodu genetycznego samego wirusa.

Firma Quidel z San Diego poinformowała w sobotę, że opracowany przez nią test może zapewnić dokładny wynik w 15 minut.

Jak podała agencja AP, w USA od kilku tygodni przeprowadza się od 200 do 250 tys. testów dziennie. Zdaniem ekspertów ponowne otwarcie szkół, przedsiębiorstw, kościołów i innych instytucji będzie możliwe, jeżeli przeprowadzane będzie co najmniej milion testów dziennie.

źródło:

Zobacz więcej