RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Starsi sędziowie usiłują wykluczyć nowych”. Sędzia o sytuacji w SN

– Mamy sytuację, w której starsi sędziowie usiłują wykluczyć sędziów powołanych w 2018 r. i później od możliwości wywierania wpływu na obsadę stanowiska w Sądzie Najwyższym – powiedział w TVP Info sędzia Aleksander Stępkowski, mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na sędziego SN. Trwają procedury wyboru I Prezesa SN. W piątek zostały one przerwane, ponieważ niespodziewanie grupa sędziów zaczęła składać liczne wnioski formalnych, które paraliżowały obrady.

Rusza procedura wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego

W Sądzie Najwyższym rozpocznie się procedura wyboru I Prezesa SN. W południe ma zebrać się Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, w celu wyłonienia pięciu...

zobacz więcej

Sobota jest drugim dniem obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Mają oni wybrać pięciu kandydatów na I prezesa tej instytucji w miejsce Małgorzaty Gersdorf.

Zgromadzenie obraduje od godz. 12. Jest to kontynuacja piątkowych obrad, które trwały ponad dziewięć godzin. O ich przerwaniu poinformował późnym wieczorem sędzia Kamil Zaradkiewicz, który pełni obecnie obowiązki I prezesa SN i przewodniczy obradom zgromadzenia. Sytuację w SN skomentował w TVP Info sędzia Aleksander Stępkowski.

– Mamy sytuację, w której starsi sędziowie usiłują wykluczyć sędziów powołanych w 2018 r. i później od możliwości wywierania wpływu na obsadę stanowiska w Sądzie Najwyższym. Sytuację, w której chodzi o wykluczenie tychże nowych sędziów i o uniemożliwienie im zgłoszenia jakiegokolwiek kandydata na stanowisko I prezesa SN. W tym celu forsuje się nieprzewidziane przez prawo idee uchwalania dodatkowego regulaminu – powiedział sędzia Aleksander Stępkowski, mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na sędziego SN. Legalność tej nominacji zakwestionowała część sędziów.

źródło:
Zobacz więcej