RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarcza antykryzysowa w akcji. Blisko 7 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców

Od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej dotychczasowa łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych przekroczyła 6,9 mld złotych – podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort przedstawił też szczegółowe informacje o złożonych wnioskach i elementach tarczy, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Polska wprowadziła najsilniejszą tarczę antykryzysową w regionie

Polska wprowadziła najsilniejszą tarczę antykryzysową w regionie, opartą na luzowaniu ilościowym (QE) – ocenia bank ING. Instytucja opublikowała...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Tarcza antykryzysowa to pakiet pomocowych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców podczas epidemii. Dotychczas – jak podało MRPiPS – przedsiębiorcy złożyli prawie 3,34 mln wniosków o wsparcie z jej poszczególnych instrumentów.

Przedsiębiorcy najczęściej wnioskują o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych – takich wniosków wpłynęło ponad 1,5 mln. Liczba wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS przekroczyła natomiast 57 tys.

Wpłynęło także 22,8 tys. wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Według danych MRPiPS w całej Polsce wojewódzkie urzędy pracy zrealizowały przelewy na ponad 2,48 mld zł. Wsparcie jest skierowane na ochronę ponad pół miliona miejsc pracy.

Mikroprzedsiębiorcy wnioskują również o niskooprocentowane pożyczki do 5 tys. zł. Te pożyczki będą umarzane wraz z odsetkami, jeśli mikroprzedsiębiorca przez trzy miesiące nie zmniejszy zatrudnienia.

Morawiecki: W ramach tarczy PFR do 50 tys. firm popłynęło już 10 mld zł

10 miliardów złotych w niecały tydzień od uruchomienia Tarczy Finansowej PFR popłynęło w formie subwencji do 50 tysięcy firm zatrudniających ponad...

zobacz więcej

Do powiatowych urzędów pracy złożono ponad 843 tys. wniosków o wsparcie w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Łączna wartość przyznanych już tego typu świadczeń – według piątkowych danych – wyniosła 1,94 mld złotych.

Z kolei o świadczenie postojowe zawnioskowało już ponad 656 tys. osób samozatrudnionych oraz 129 tys. zleceniobiorców. Łączna kwota wypłaconych świadczeń to 551 mln zł. Wysokość tego świadczenia to 2080 zł brutto (w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto).

Tzw. tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec-maj), 50 proc. wakacje składkowe dla firm do 49 osób; świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.

źródło:

Zobacz więcej