Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Na Dolnym Śląsku odkryto kapsułę czasu. Prawdopodobnie najstarszą w Polsce

W czasie remontu kościoła poewangelickiego w Ziębicach odkryto kapsułę czasu, pochodzącą prawdopodobnie z okresu budowy, czyli z 1797 roku (fot. Gmina Ziębice / Wojciech Zioła)

W czasie remontu kościoła poewangelickiego w Ziębicach (Dolnośląskie) odkryto kapsułę czasu pochodzącą prawdopodobnie z okresu budowy, czyli z 1797 roku. Niewykluczone, że jest to najstarsza kapsuła w Polsce. Informację o tym niesamowitym znalezisku otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Tysiące monet na budowie w Krakowie. Cenne znalezisko z końca XVIII wieku

Tak cennego znaleziska chyba nikt się nie spodziewał. W Krakowie przy ulicy Stradomskiej podczas budowy hotelu i apartamentowca natrafiono na...

zobacz więcej

„W zdemontowanej ze szczytu wieży kościoła kuli odkryliśmy kapsułę miedzianą, nie ma żadnych śladów na to, że była w międzyczasie otwierana lub zastępowana (nadal jest zaplombowana), książki i jakieś inne rzeczy, które na razie czekają na badanie. Wszystko więc wskazuje na to, że jest to najstarsza odkryta kapsuła w Polsce i równie stara jak ta najstarsza na świecie” – poinformował nas Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic.

Burmistrz miasta dodał, że wszystkie sprawy formalne zostały dopięte. – We wtorek 12 maja o godz. 11.00 nastąpi komisyjne otwarcie zaplombowanej kapsuły pod nadzorem pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Archiwum Państwowego we Wrocławiu – zaznaczył Szpilarewicz.

Zostanie ona otwarta w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ziębicach.

Kapsuła czasu – pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę.

źródło:
Zobacz więcej