Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Uciekinier ze Szwecji odzyskał syna. Jest decyzja gdańskiego sądu

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe nakazał Gdańskiemu Pogotowiu Opiekuńczemu natychmiastowe wydanie 11-letniego Jacka T. ojcu Samowi S. Mężczyzna wyjechał ze Szwecji do Polski, nie zgadza się z postępowaniem szwedzkiej opieki społecznej. Chłopiec został w 2019 r. umieszczony w tzw. rodzinie dyżurnej, a on nie mógł odzyskać dziecka, choć nie odebrano mu praw rodzicielskich.

11-letni Jack T. trafił do pogotowia opiekuńczego we wtorek 21 kwietnia w związku z zatrzymaniem jego ojca Sama S. przez gdańskich policjantów. Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez szwedzki wymiar sprawiedliwości w związku z podejrzeniem porwania rodzicielskiego syna. Sąd Okręgowy w Gdańsku zastosował wobec S. zakaz opuszczania kraju i dozór policji. Mężczyzna poprosił wtedy o azyl w Polsce.Sam S. wyjechał z synem do Polski, bo nie zgadza się z postępowaniem szwedzkiej opieki społecznej. Chłopiec został w 2019 r., umieszczony w tzw. rodzinie dyżurnej, a on nie mógł odzyskać dziecka, choć nie odebrano mu praw rodzicielskich. Mężczyzna twierdzi, że jego syn w rodzinie dyżurnej doświadczał przemocy, a lokalna policja umarzała jego zgłoszenia. Dlatego zdecydował się zabrać dziecko i wyjechać do Polski. Tu ma przyrzeczoną pracę i chciałby na stałe zamieszkać z synem.

W sprawie interweniowali Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. – Bezprawne działania w nieprawidłowym trybie realizowane przez sąd, dwa tygodnie przetrzymywania dziecka bez podstawy prawnej, bez wniosku Szwedów o wydanie dziecka. Wysłuchanie nastąpiło w czwartek rano. (...) Dopiero wtedy sędzia zrozumiała, że trzeba wydać dziecko – tłumaczył Mikołaj Pawlak.

– Bardzo się cieszę z takiej decyzji sądu. Chcę podziękować pani sędzi, że taką decyzję podjęła i Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku, która bardzo mocno zaangażowała się w tę sprawę, adwokatom oraz resortowi sprawiedliwości. Oczywiście, to nie jest jeszcze ostateczne rozstrzygnięcie, ale ważny krok – powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

źródło:

Zobacz więcej