RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjska ambasada w Chorwacji: Polska była sojusznikiem III Rzeszy

Wpis został opublikowany w mediach społecznościowych przez ambasadę Rosji (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

„Nie ma co się łudzić, Hitler nie oszczędziłby swoich tymczasowych słowiańskich sojuszników. Dowodem na to jest zaatakowanie Polski, oddanego sojusznika Niemiec do 1939 r., który brał udział w rozbiorze Czechosłowacji i marzył o wspólnej kampanii przeciwko ZSRR” – brzmi treść wpisu, który został opublikowany w mediach społecznościowych przez ambasadę Rosji w Zagrzebiu. Na nieprawdziwe stwierdzenia zareagowała polska placówka dyplomatyczna w Chorwacji.

Grafika Onetu z niemieckimi obozami. Wiceminister: Fałszywa, dezinformacja

Portal Onet w dniu 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej opublikował grafikę, na której niemieckie nazistowskie obozy zagłady są naniesione...

zobacz więcej

Rosyjska ambasada podała, że w ciągu 4 lat Niemcy zabili 6 mln Polaków, do czasu aż „Armia Czerwona powstrzymała to ludobójstwo”. We wpisie czytamy też, że Hitler zamierzał zrealizować plan „Ost” (chodzi o Generalplan Ost –Generalny Plan Wschodni). Zgodnie z jego założeniami – jak pisze ambasada Rosji – Niemcy zamierzali podbić tereny ZSRR i przeprowadzić Holokaust Słowian.

Dużą część wpisu poświęcono Jugosławii. Jak czytamy, w lipcu 1944 r. dowódca jugosłowiańskich partyzantów Josip Broz Tito wysłał list do Moskwy z prośbą o wsparcie militarne Sowietów.

Miał w nim wyjaśniać, że nie może liczyć na pomoc Brytyjczyków, którzy wzmacniają pozycję serbskich czetników.

Na wpis rosyjskiej placówki dyplomatycznej zareagowała Ambasada RP w Zagrzebiu. „Polska nigdy nie była sojusznikiem hitlerowskich Niemiec, w przeciwieństwie do ZSRS” – napisano na profilach placówki w mediach społecznościowych. Dodano, że do wybuchu II wojny światowej przyczynił się podpisany w Moskwie pakt Ribbentrop-Mołotow.

źródło:
Zobacz więcej