RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prokurator generalny polecił uchylić areszt osobie, która postrzeliła napastnika w obronie własnej

Zbigniew Ziobro podjął decyzję po zapoznaniu się z wynikami analizy śledztwa (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Zbigniew Ziobro podjął decyzję po zapoznaniu się z wynikami analizy śledztwa (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił natychmiastowe uchylenie aresztu stosowanego wobec mężczyzny, który odpierając atak na niego i jego żonę postrzelił jednego z napastników. Mężczyźnie zarzucono usiłowanie zabójstwa. Zbigniew Ziobro decyzję podjął po zapoznaniu się z wynikami analizy śledztwa Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe przeprowadzonej przez Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.

Ziobro o prof. Zaradkiewiczu: Najwyższej klasy specjalista

Minister sprawiedliwości pozytywnie ocenia decyzję prezydenta.

zobacz więcej

Prokurator generalny polecił również wszcząć postępowanie wyjaśniające, w jaki sposób doszło do przedstawienia zarzutów osobie działającej w ramach obrony koniecznej. Prokurator generalny uważa, że w takich sytuacjach osoby te nie powinny ponosić konsekwencji w myśl zasady, że broniący się nie mogą być karani za skuteczną obronę. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro konsekwentnie stoi na stanowisku, że państwo powinno zawsze stać po stronie osób, które odpierają bezprawne zamachy na ludzkie życie głosi – komunikat prokuratury.

Bronił siebie i żony

Prowadzone przez katowicką jednostkę postępowanie dotyczyło zdarzenia, które miało miejsce w marcu tego roku ok. godz. 23, w Katowicach. W toku śledztwa ustalono, że mężczyzna, który wyszedł z żoną do sklepu, został napadnięty przez dwóch mężczyzn uzbrojonych w kastety i pałki. Wcześniej bywał już obiektem agresji jednego z napastników. Niszczone było jego mienie, otrzymywał także pogróżki. W obawie o swoje zdrowie i życie mężczyzna zaczął nosić przy sobie broń czarnoprochową, której posiadanie nie wymaga zezwolenia.

W trakcie napadu mieszkaniec Katowic oddał strzały ostrzegawcze w powietrze, a kiedy napastnicy nadal atakowali jego i jego żonę, postrzelił jednego z nich w nogę. Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe zakwalifikowała ten czyn jako usiłowanie zabójstwa i wniosła o zastosowanie wobec mężczyzny aresztu tymczasowego.

Analiza śledztwa

Z uwagi na wątpliwości dotyczące podjętych w postępowaniu decyzji procesowych prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił, aby Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej przeprowadził analizę śledztwa pod kątem prawidłowości przyjętej kwalifikacji prawnej.

W toku postępowania prowadzonego przez katowicką prokuraturę doszło do nieprawidłowej oceny materiału dowodowego. W konsekwencji przyjęto błędną, niemającą uzasadnienia w faktach kwalifikację popełnionego czynu jako usiłowania zabójstwa oraz związaną z tą kwalifikacją decyzję o tymczasowym aresztowaniu.

Z uwagi na powyższe ustalenia Zbigniew Ziobro polecił niezwłocznie uchylenie aresztu wobec podejrzanego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej