RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grafika Onetu z niemieckimi obozami. Wiceminister: Fałszywa, dezinformacja

Kontrowersje wokół grafiki Onetu (fot. PAP/Tomasz Gzell; onet.pl)

Portal Onet w dniu 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej opublikował grafikę, na której niemieckie nazistowskie obozy zagłady są naniesione na aktualną mapę Europy i Polski. – Polska dyplomacja wielokrotnie reagowała na taką dezinformację – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Premier: Pamiętajmy o ofiarach wojny i reżimu komunistycznego

Mieliśmy nadzieję na odzyskanie wolności, jednak Armia Czerwona została na ziemiach polskich przez blisko 50 lat. Pamiętajmy o ofiarach oraz...

zobacz więcej

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 r., został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01.

W związku z rocznicą portal Onet opublikował artykuł zawierający graficzne przedstawienie zdarzeń sprzed 75 lat. Uwagę w publikacji przykuł jednak jeden szczegół. Chodzi o mapę Europy i Polski, gdzie niemieckie nazistowskie obozy zagłady naniesiono na aktualną mapę kontynentu. Nie zaznaczono, że wówczas terytorium Polski okupowała III Rzesza.

W rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz – który poinformował o sprawie w mediach społecznościowych – zaznaczył, że resort dyplomacji na całym świecie walczy z podobnymi manipulacjami.

– Ta część grafiki jest wyjątkowo niestosowna. Naniesienie niemieckich nazistowskich obozów zagłady na aktualną mapę Europy może wprowadzać czytelnika w błąd. Obozy zagłady były zakładane przez III Rzeszę na okupowanych przez nią terytoriach i nie ma to nic wspólnego z powojennymi granicami państw, a fałszywa mapa opublikowana przez Onet może sugerować, że tego typu związek istniał – komentuje Przydacz.

Jak dodaje, polska dyplomacja wielokrotnie reagowała „na taką dezinformację”. – Ale robiliśmy to w stosunku do mediów zagranicznych, często nierozumiejących delikatności tej sprawy. Do głowy nie przyszło mi, że będę musiał także reagować na publikacje polskich dziennikarzy – przyznał.

– MSZ stoi na stanowisku prawdy historycznej – obozy zagłady były zakładane przez nazistowskie Niemcy na okupowanych terenach, na terenie okupowanej Polski. Prawidłowa mapa powinna pokazywać historyczny kontekst, jak wtedy wyglądała Europa. Oczekiwałbym, że Onet w tak ważnym dniu będzie pokazywał pełen obraz. Apeluję do red. Węglarczyka i portalu Onet, by byli bardziej uważni i publikując swoje materiały, opierały się w większym stopniu o prawdę historyczną – wskazał dyplomata.

Na wpis Przydacza na Twitterze zareagował naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk. „Panie podsekretarzu, trzeba mieć w sobie olbrzymią dawkę złej woli, żeby nie rozumieć, że taka mapka pozwala się zorientować, które z b. obozów można zwiedzać w którym kraju. I mieć bardzo złe zdanie o Polakach, że nie wiedzą, że Auschwitz nie zbudowała współczesna Polska” odpowiedział dziennikarz.

Na wpis Węglarczyka zareagował dziennikarz portalu tvp.info. Zapytał naczelnego Onetu, dlaczego na grafice w tym samym artykule, przedstawiającą „strony konfliktu”, nie zamieszczono, jak w przypadku obozów, aktualnej mapy Europy.

źródło:
Zobacz więcej