RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska pomoc dla Watykanu. Orlen przekazał środki ochronne

Darowizna trafi do najbardziej potrzebujących (fot. PAP/Artur Reszko)
Darowizna trafi do najbardziej potrzebujących (fot. PAP/Artur Reszko)

PKN Orlen przekazał do Watykanu i Urzędu Dobroczynności Apostolskiej środki ochrony niezbędne do walki z pandemią koronawirusa. Darowizna trafi do najbardziej potrzebujących, którzy są pod opieką Jałmużnika Papieskiego – kardynała Konrada Krajewskiego – podał koncern.

Ponad 150 przypadków zakażenia. Jeden nowy zgon

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych 153 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wskutek zarażenia w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

PKN Orlen podkreślił, że dzięki przekazanej pomocy „instytucja, na czele której stoi Jałmużnik Papieski, będzie mogła wesprzeć najbardziej narażonych na kontakt z pandemią”, ponieważ środki ochrony otrzymają m.in. jednostki Żandarmerii Watykańskiej, Gwardia Szwajcarska i przede wszystkim potrzebujący – bezdomni, migranci, pacjenci domu opieki.

„PKN Orlen przekazał na rzecz Watykanu i Urzędu Dobroczynności Apostolskiej środki ochrony niezbędne do walki z pandemią koronawirusa. Darowizna trafi do najbardziej potrzebujących, którzy pozostają pod bezpośrednią opieką Jałmużnika Papieskiego – kardynała Konrada Krajewskiego” – oznajmił w piątek płocki koncern. Zaznaczył przy tym, że w koordynację działań zaangażowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polska ambasada przy Stolicy Apostolskiej.

„Od początku trwania pandemii aktywnie zaangażowaliśmy się w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Jednak ta bezprecedensowa sytuacja, w której znalazł się świat wymaga międzynarodowej solidarności. Po rozmowie pana prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem podjęliśmy decyzję o wsparciu działań prowadzonych przez Stolicę Apostolską na rzecz najbardziej potrzebujących” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

Koncern przekazał 705 tys. masek jednorazowych, 30 tys. masek polskiej firmy Brubeck, 3,6 tys. sztuk płynu do dezynfekcji rąk o pojemności 5 litrów, 3,2 tys. sztuk płynu do dezynfekcji powierzchni o pojemności 5 litrów oraz 10 tys. kombinezonów ochronnych.

„Składam wyrazy ogromnej wdzięczności dla władz Polski, pana prezydenta Andrzeja Dudy i Zarządu PKN Orlen pod kierownictwem pana prezesa Daniela Obajtka za niesienie pomocy humanitarnej dla Stolicy Apostolskiej, która razem z Republiką Włoch, zmaga się z pandemią COVID-19” – powiedział Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, którego wypowiedź cytuje komunikat płockiego koncernu.

źródło:

Zobacz więcej