RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kiedy i w jakiej formie. Emilewicz o wyborach

Wybory nie odbędą się 10 maja (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Wybory nie odbędą się 10 maja (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Wydaje się, że wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca – mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przyznała, że odbędą się one na zasadach korespondencyjnych i przeprowadzi je Państwowa Komisja Wyborcza.

Schetyna pytany o działania PO: To pytanie do kierownictwa partii, jestem zwykłym posłem

Rozmawiałem z nią (Małgorzatą Kidawą-Błońską – przyp. red.) wczoraj i przedwczoraj i nie mam takiego wrażenia, że chciałaby zrezygnować, jest...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

– Wiemy, że głosowanie w niedzielę się nie odbędzie i wiemy także – na podstawie głosów ekspertów, byłych szefów PKW – że w tej sytuacji PKW zapewne ogłosi zerowy wynik wyborów, stwierdzi, że nikt nie został wybrany i zapewne skieruje wniosek do SN – zaznaczyła wicepremier Emilewicz w TVN 24, pytana o niedzielne wybory prezydenckie.

– Zakładamy, że SN się odniesie do sytuacji, która będzie miała albo raczej nie będzie miała miejsca w najbliższą niedzielę – dodała.

Jak zaznaczyła Emilewicz, sytuacja jest bezprecedensowa. – Nie mamy jej w linii orzeczniczej, nie przewidziała jej konstytucja, nie przewidział jej także Kodeks wyborczy. Na tej podstawie, w tej konkretnej sytuacji, możemy domniemywać, że sędziowie będą mieli podstawę, żeby odnieść się do wniosku PKW – oceniła.

Dziennikarz TVN24: Im gorzej w ekonomii, tym większa szansa dla naszego kandydata

Im dalej od pandemii, czym dalej będzie się okazywało, że ekonomia leży, a już wiadomo, że leży, tym większa szansa, że to nasz kandydat opozycyjny...

zobacz więcej

Przekonywała, że wybory nie odbywają się dlatego, że samorządy odmówiły przeprowadzenia wyborów w trybie konwencjonalnym przy urnach, na propozycję wyborów korespondencyjnych nie odpowiedział Senat, a opozycja nie przyjęła propozycji wydłużenia kadencji prezydenta o dwa lata.

– Wyczerpaliśmy wszelkie możliwe środki – podkreśliła.

Emilewicz, pytana o to, co znajdzie się w noweli prawa wyborczego, odpowiedziała: „Będziemy chcieli przywrócić rolę PKW do procesu przeprowadzenia wyborów, a także wzmocnić powszechność i tajność” – wyjaśniła.

Chodzi o to, jak mówiła, by pakiety wyborcze trafiły do wyborców, aby byli oni poprawnie zidentyfikowani w miejscu ich zamieszkania i mogli oddać głosy tam, gdzie znajdowały się obwodowe komisje wyborcze. Wskazała też na konieczność sprawnego i wiarygodnego przeliczenia głosów przez odpowiednią liczbę osób, które znajdą się w komisjach wyborczych.

– Chcielibyśmy, aby projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w przyszłym tygodniu – zaznaczyła. – Wydaje się, że wybory odbędą sią na przełomie czerwca i lipca – wskazała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej