RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kosmetyki z pleśnią, perfumy z podpałki. KAS bada podróbki i ostrzega

Alkohol z podpałki do grilla w perfumach, gips budowlany w pudrze, pleśń i bakterie w kremach, a w butach czy zabawkach znajdowane są rakotwórcze ftalany. – Z badań przeprowadzonych w laboratorium Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że podrobione towary mogą zagrażać naszemu zdrowiu a nawet życiu – mówi nam rew. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Funkcjonariusze skonfiskowali podrabiane zabawki warte 2,5 mln zł

Funkcjonariusze mazowieckiej Służby Celno-Skarbowej (SCS) znaleźli w halach Wólki Kosowskiej wprowadzone do obrotu podrabiane zabawki o szacunkowej...

zobacz więcej

Z raportów Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że podróbki zalewają Europę. Co roku służby przechwytują tony fałszywek. Zestawienia EUIPO pokazuje, że między 2013 a 2017 r. w UE zarekwirowano 438 mln podrobionych przedmiotów o wartości ok. 12 mld euro, a to oznacza, że na jednego Europejczyka w wieku powyżej 15 lat przypada jedna podróbka.

Najczęściej podrabiane są dodatki odzieżowe, czyli torebki, zegarki, zabawki, płyty CD/DVD i papierosy.

Polskie laboratoria KAS badają przechwycone towary; wyniki są zatrważające. Okazuje się, że podrabiane kosmetyki pielęgnacyjne, kolorowe i perfumy mogą być pełne pleśni, bakterii oraz metali ciężkich m.in. ołowiu i miedzi, a zabawkowe podróbki mogą zawierać ftalany.

Znajdowane są np. w gumowych produktach, takich jak zestawy do robienia bransoletek. Kilka lat temu w ręce celników wpadła partia, której badania pokazały, że zawartość rakotwórczych ftalanów przekroczyła dopuszczalną normę aż 120 razy.

Tysiące zabawkowych podróbek w pociągu z Chin

Klocki, lalki, figurki znanych postaci bajkowych – w sumie 34 tys. sztuk podrabianych zabawek przejęli lubelscy celnicy. – Nielegalny towar jechał...

zobacz więcej

– Takie niebezpieczne substancje mogą wywoływać nawet astmę alergiczną lub prowadzić do zmian skórnych – mówi rew. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Funkcjonariusze KAS wskazują, że podrobioną elektroniką nie będziemy się długo cieszyć. A używając jej ryzykujemy, że uszkodzimy inne urządzenia, dojdzie do samozapalenia lub porażenia prądem.

Z badań wynika, że sztuczna biżuteria imitująca wyroby znanych producentów może zawierać nikiel, który jest bardzo uczulający i niebezpieczny dla skóry.

Ale nie tylko z powodów zdrowotnych KAS ostrzega przed podróbkami.

– Kupując podróbki, nabywasz towar z nielegalnego źródła i przyczyniasz się do likwidacji legalnych miejsc pracy – wskazuje Pasieczyńska.

Unijni urzędnicy wyliczyli, że w całej UE tracimy w ten sposób nawet 468 tys. miejsc pracy. W Polsce to 28,8 tys.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej