Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Manipulacje w psychologii. Naukowcy opublikowali wnioski z badań

Uzyskane wyniki podają w wątpliwość trafność jednej z najczęściej stosowanych w psychologii praktyk (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Spora część publikowanych eksperymentów psychologicznych opiera się na niesprawdzonych metodach manipulacji, co sprawia, że ich rezultaty są mniej wiarygodne – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Perspectives on Psychological Science”.

Jak pomóc sobie i innymi podczas pandemii koronawirusa? Psycholog podpowiada

– Dobrze jest nie koncentrować wyłącznie na przeczekaniu tego czasu i unikaniu zagrożenia, lecz starać się podjąć możliwe, nawet drobne aktywności....

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Wspólnoty Wirginii przeanalizowali podstawy metodologiczne 348 eksperymentów psychologicznych zawartych w recenzowanych publikacjach naukowych z dziedziny psychologii społecznej. Skoncentrowali się na manipulacjach eksperymentalnych polegających na wzbudzaniu u badanych określonych stanów psychicznych, np. złości, radości, itp.

Badacze ustalili, że autorzy około 42 proc. eksperymentów nie zamieścili w pracy informacji na temat zasadności wykorzystania konkretnej metody.

Oznacza to, że osoby prowadzące eksperyment nie sprawdziły, a przynajmniej nie udokumentowały, czy użyta przez nich manipulacja psychologiczna działała tak, jak powinna: czy np. negatywna informacja zwrotna na pewno wzbudzała u badanych złość, a nie smutek, a pozytywna sprawiała, że odczuwali radość.

Pozostałe eksperymenty zawierały co prawda takie informacje, ale były one bardzo ograniczone, więc nie zawsze pozwalały ocenić, na ile zasadne było zastosowanie danej metody.

– Uzyskane przez nas wyniki podają w wątpliwość trafność jednej z najczęściej stosowanych w psychologii praktyk i sugerują, że dziedzina ta wymaga dużego udoskonalenia w zakresie metodologii – komentuje dr David Chester, jeden z autorów analizy.

Według badaczy nie można na tej podstawie stwierdzić jednoznacznie, że rezultaty uwzględnionych eksperymentów były nieprawdziwe lub niewłaściwe. Na pewno jednak przez niedostatki metodologiczne ich wyniki były mniej wiarygodne.

Wsparcie psychologiczne przez telefon w ramach NFZ

Osoby w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemicznego, mogą otrzymać...

zobacz więcej

– Nie wykazaliśmy, że eksperymenty te są niepoprawne. Po prostu nie mamy podstaw, by w taki czy inny sposób stwierdzić, na ile są one właściwe. W przypadku prawie wszystkich manipulacji, które badaliśmy, brakowało niezbędnego dowodu na ich zasadność. To nie oznacza, że są one nieuzasadnione. Ich zasadność jest po prostu nieznana – tłumaczy dr Chester.

– Jak się zdaje, wynika z tego, że ustalenia psychologii eksperymentalnej prawdopodobnie spoczywają na niesprawdzonych podstawach – dodał specjalista.

Eksperci przygotowali dla eksperymentatorów wskazówki metodologiczne, które mają pomóc im ocenić zasadność stosowanych manipulacji eksperymentalnych i poprawić jakość badań.

– Mamy nadzieję, że nasza praca uświadomi eksperymentatorom istnienie takich niesprawdzonych aspektów ich badań, zmotywuje ich do zmiany praktyk i dokładnie podpowie, co robić, by wprowadzić takie zmiany – podsumował badacz. 


O wynikach pracy można przeczytać pod tym linkiem.

źródło:

Zobacz więcej