RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zniknęły tablice o zbrodni katyńskiej. „Memoriał”: Demontaż był nielegalny

W twerskiej katowni NKWD mordowano więźniów Ostaszkowa (fot. PAP/Paweł Supernak)

W Twerze zdemontowano tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej – o sprawie dowiedziało się Polskie Radio. Już kilka miesięcy temu przed taką prowokacją rosyjskich władz ostrzegali historycy badający zbrodnie stalinowskie. Zdaniem rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” usunięcie tablic z budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze było nielegalne, ponieważ żaden z właściwych organów miejskich nie podjął takiej decyzji.

80 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

80 lat temu, 3 kwietnia 1940 r., władze sowieckie przystąpiły do systematycznej eksterminacji polskich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i...

zobacz więcej

Kilka miesięcy jedna z miejskich komisji wydała opinię, w której stwierdziła, że tablice wiszą w niewłaściwym miejscu. Chodziło o zmianę numeracji sąsiadujących ze sobą kamienic, należących do Uniwersytetu Medycznego.

Natomiast lokalna prokuratura oświadczyła, że „nie ma dowodów, iż w tym miejscu mordowano Polaków”. Jednak w 1940 roku, gdy miasto nazywało się Kalinin, właśnie w tym miejscu znajdowała się siedziba miejscowego NKWD.

Według ustaleń historyków rosyjskiego „Memoriału”, w piwnicach budynku należącego wówczas do służby bezpieczeństwa mordowano polskich jeńców wojennych z obozu w Ostaszkowie, których później pochowano w Miednoje.

Badania rosyjskich i polskich historyków oraz archeologów wskazują, że w zbiorowych mogiłach spoczywa 6295 polskich oficerów: Wojska Polskiego, Policji, Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej.

Według szefa sekcji polskiej stowarzyszenia „Memoriał” Aleksnadra Gurianowa demontaż pamiątkowych tablic został przeprowadzony nielegalnie i dokonali tego mężczyźni związani z lokalną organizacją nacjonalistyczną i organami bezpieczeństwa Uniwersytetu Medycznego.

Badający zbrodnie stalinowskie rosyjski historyk Nikita Pietrow tłumaczy z kolei, że kremlowska propaganda w ten sposób próbuje wymazywać z historii Rosji czarne plamy sowieckich przestępstw.

źródło:
Zobacz więcej