RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kup pan księżyc. Ogromny meteoryt trafi na ukcję

Obiekt NWA 12691 waży ponad 13,5 kg (fot. Christie's)
Obiekt NWA 12691 waży ponad 13,5 kg (fot. Christie's)

Obiekt NWA 12691 to wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów. Piąta największa znana nam skała księżycowa trafi na aukcję w domu Christie's. Eksperci oszacowali jej wartość na 2 mln funtów.

Odkryto czarną dziurę. Żadna ze znanych nie jest tak blisko Ziemi

Tysiąc lat świetlnych od Ziemi znajduje się czarna dziura – informuje międzynarodowy zespól naukowców. Jest ona położona bliżej Układu Słonecznego,...

zobacz więcej

Na Ziemi znajduje się około 650 kg znanych fragmentów Księżyca. NWA 12691 to jeden z największych. Waży ponad 13,5 kg i jest największym księżycowym meteorytem, jaki kiedykolwiek był licytowany przez Christie's. W ramach misji Apollo nie przywieziono nigdy równie dużego.

Księżycowe meteoryty trafiają na Ziemię, gdy asteroida lub kometa uderzy w Srebrny Glob i wyrzuci z niego skały. Dotychczas znaleziono i sklasyfikowano około 30 takich obiektów, a każdy otrzymał w nazwie skrót NWA i numer.

Skała wystawiona na aukcję została znaleziona około dwa lata temu. Dotarła na naszą planetę w deszczu meteorytów, który spadł w przeszłości na górzyste tereny pogranicza Sahary Zachodniej, Algierii i Mauretanii. Deszcz ten przyniósł niemal połowę znanych nam księżycowych meteorytów.

Portal KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że skały księżycowe identyfikuje się dzięki ich specyficznej teksturze oraz składowi chemicznemu, mineralnemu i izotopowemu. Wiele minerałów powszechnie występujących na Ziemi nie występuje na Księżycu i na odwrót. Naukowcy cenią je również za obecność gazów z wiatru słonecznego, w których stosunki poszczególnych izotopów są odmienne niż gazów w skorupie ziemskiej.

źródło:
Zobacz więcej