RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kiedy wybory prezydenckie? Poseł Porozumienia wskazuje możliwy termin

Wybory prezydenckie 2020. Włodzimierz Tomaszewski komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Wybory prezydenckie 2020. Włodzimierz Tomaszewski komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Im szybciej te wybory się odbędą, tym lepiej – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Włodzimierz Tomaszewski, poseł partii Jarosława Gowina. Zaznacza, że tempo prac nad nowym terminem określa konstytucja i być może będzie to przełom czerwca i lipca.

Wspólne oświadczenie Kaczyńskiego i Gowina. Jest porozumienie ws. wyborów

Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach...

zobacz więcej

„Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach” - oświadczyli w środę późnym wieczorem Jarosław Kaczyński (PiS) oraz Jarosław Gowin (Porozumienie) we wspólnym komunikacie.

Okazało się, że wybory prezydenckie 10 maja się nie odbędą. Media donoszą, że kolejny rozważany termin to połowa lipca. Z pytaniem o prawdopodobną datę wyborów zwróciliśmy się do jednego z polityków Porozumienia Włodzimierza Tomaszewskiego.

Poseł wyjaśnia, że najpierw Sąd Najwyższy musi stwierdzić nieważność wyborów 10 maja. Ponieważ ma na to określony czas, najprawdopodobniej na decyzję poczekamy około dwóch tygodni.

– To już jest kalendarz konstytucyjny, czyli marszałek ogłasza nowe wybory i wskazuje terminy. Ale im szybciej te wybory się odbędą, tym lepiej. – mówi. – Zobaczymy, jak te kalendarze się ułożą. Być może będzie to przełom czerwca i lipca – dodaje.

Debata: Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz o wieku emerytalnym

Odpowiadając na pytanie dotyczące powrotu gospodarki do wzrostu sprzed kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, prezes PSL Władysław...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info Tomaszewski podkreśla, że od początku negocjacji Porozumienia z PiS apelował o konsensus i zachowanie silnego rządu Zjednoczonej Prawicy.

– To się teraz stało i jest dla mnie najważniejsze, że do takiej konkluzji doszło. Mam nadzieję, że akty prawne dotyczące wyborów korespondencyjnych będą możliwie szybko procedowane i zajmiemy się rządzeniem, a nie tylko wyborami – stwierdza polityk.

W oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina czytamy również: „Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji”.

– Oświadczenie jest bardzo wyraźne. Można z niego wyciągnąć konkretne i praktyczne wnioski – uważa Włodzimierz Tomaszewski.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej