RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sondaż: Polacy nie chcą głosować 10 maja

Prawie 70 proc. ankietowanych chce pójść do urn w sierpniu (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Prawie 70 proc. ankietowanych chce pójść do urn w sierpniu (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Aż 58,8 proc. osób biorących udział w sondażu przeprowadzonym dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich 10 maja. Są natomiast skłonni zagłosować w sierpniu – tak zadeklarowało 68,8 proc. badanych.

Debata: Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz o wieku emerytalnym

Odpowiadając na pytanie dotyczące powrotu gospodarki do wzrostu sprzed kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, prezes PSL Władysław...

zobacz więcej

Bez względu na datę wyborów, mniej osób deklaruje udział w wyborach korespondencyjnych niż w tradycyjnych.

„Wyniki badania wyraźnie wskazują też na inną tendencję – im później miałoby się odbyć głosowanie, tym więcej wyborców poszłoby do urn; i to bez względu na to, czy byłyby to wybory korespondencyjne, czy w lokalach. Najwyższa, blisko 70-proc. frekwencja, byłaby w sierpniu” – czytamy w „DGP”.

Udział w wyborach korespondencyjnych, niezależnie od daty, deklaruje około 40 proc. pytanych, a ponad 50 proc. odrzuca taką możliwość (w sondażu pytano o daty majowe i sierpień).

W przypadku głosowania tradycyjnego w maju – około połowa pytanych jest zdecydowana, aby wziąć udział w wyborach, tyle samo nie wyraża takiej chęci. Za to w sierpniu prawie 68,8 proc. osób pytanych deklaruje, że poszłoby zagłosować w tradycyjny sposób. Tylko 19,3 proc. badanych nie wzięłoby wtedy udziału w wyborach, a 11,8 proc. jest niezdecydowanych.

Dziennik zwraca także uwagę na fakt, że najbardziej zmobilizowany do głosowania jest elektorat obecnego prezydenta. Andrzej Duda – niezależnie od formy i dnia głosowania – może liczyć, że około 80 proc. jego zwolenników weźmie udział w głosowaniu.

Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 kwietnia metodą CATI na grupie 1100 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej