RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus na Śląsku. Raport 7.05 – nowe ogniska, setki zakażonych górników

Zapadła decyzja, żeby testować więcej osób z kontaktu z zakażonymi górnikami – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Zapadła decyzja, żeby testować więcej osób z kontaktu z zakażonymi górnikami – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Jeszcze do niedawna to Mazowsze prowadziło w statystykach dot. zakażeń koronawirusem. Wszystko zmieniło się 3 maja, gdy stołeczny region wyprzedził drugie dotąd województwo śląskie. Liczba notowanych tam infekcji systematycznie rośnie – w ciągu ostatniej doby o 157 – i obecnie wynosi 2947. Jak informuje resort zdrowia i władze sanitarno-epidemiologiczne, głównym powodem wzrostu infekcji są nowe ogniska epidemii w kopalniach na Śląsku, gdzie zakażenie potwierdzono już u kilkuset górników. Zebraliśmy informacje o stanie epidemii w regionie.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 7.05 – ponad tysiąc ozdrowieńców

Liczba potwierdzonych od początku epidemii koronawirusa zakażeń na Mazowszu to już blisko 2,7 tys. Z danych Wojewódzkiej Stacji...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W ostatnich godzinach w województwie śląskim zmarło pięciu pacjentów: w szpitalu w Tychach zmarli 83-letnia kobieta i 86-letni mężczyzna, obie osoby z powiatu żywieckiego. W szpitalu w Raciborzu potwierdzono śmierć 63-letniego mężczyzny z Sosnowca i 61-latka z powiatu żywieckiego, a w szpitalu w Zawierciu 82-letniego pacjenta, także z powiatu żywieckiego.

Od początku epidemii w regionie zmarło 138 chorych, a 666 osób wyzdrowiało (wzrost o 53).

Spośród 157 nowych infekcji 12 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaraportowała w godzinach popołudniowych w środę.

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że za większość nowych infekcji odpowiadają ogniska koronawirusa w śląskich kopalniach. – Na Śląsku doszło do zakażeń od personelu, który przemieszcza się miedzy kopalniami, od koordynatorów kopalnianych – wyjaśnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz i dodał, że nowe infekcje wykazano także wśród rodzin górników.

Liczba zakażonych koronawirusem pracowników rybnickiej kopalni Jankowice wzrosła w środę po południu do 204. W całej Polskiej Grupie Górniczej (PGG), do której należy kopalnia, obecność SARS-CoV-2 potwierdzono u 367 pracowników. Kwarantanną objęto ok. 1,5 tys. Osób.

Wznawia pracę kolejne przejście na granicy pomiędzy Polską a Ukrainą

Od czwartkowego poranku wznowiono ruch samochodowy na ukraińsko-polskim przejściu granicznym Rawa Ruska-Hrebenne, które z powodu pandemii było...

zobacz więcej

Rybnicka kopalnia Jankowice, będąca częścią kopalni zespolonej ROW, to obecnie największe ognisko koronawirusa w górnictwie węgla kamiennego. Łącznie we wszystkich śląskich kopalniach zakażenie potwierdzono już u prawie 450 osób.

Górnicze firmy zapewniają, że wprowadziły procedury ochronne. To m.in. dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących do kopalń pracowników. Ograniczono liczbę osób w tzw. szolach, czyli górniczych windach oraz środkach podziemnego transportu.

– Zapadła decyzja, żeby testować więcej osób z kontaktu z zakażonymi górnikami. Te próbki będą najprawdopodobniej trafiały też do ościennych województw, do ościennych laboratoriów – zaznaczył też rzecznik MZ.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 158 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o śmierci 4 osób. Łącznie, od 4 marca, czyli zdiagnozowania pierwszego chorego z Covid-19 w Polsce wykryto tę chorobę u 14 898 osób, z których 737 zmarło.

źródło:
Zobacz więcej