RAPORT

Tusk kontra Tusk

Debata: Andrzej Duda i Władysław Kosiniak-Kamysz o wieku emerytalnym

Odpowiadając na pytanie dotyczące powrotu gospodarki do wzrostu sprzed kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz postanowił wypomnieć prezydentowi Andrzejowi Dudzie niską aktywność w procesie legislacyjnym. Prezydent w ripoście przypomniał szefowi ludowców jego aktywność w kwestii podniesienia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL.

Po co Kosiniak-Kamysz odwraca kota ogonem w kwestii wieku emerytalnego?

Finał kampanii wyborczej obfituje w nieczyste zagrania. Kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 ma nie lada problem, bo był twarzą najbardziej...

zobacz więcej

W rundzie drugiej kandydaci uczestniczący w debacie prezydenckiej w TVP odpowiadali na pytanie z zakresu gospodarki. Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej, kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w całej Unii Europejskiej w najmniejszym stopniu dotknie właśnie Polskę. W związku z tym spytaliśmy kandydatów, jak wrócić do wysokiego tempa rozwoju z ostatnich lat w okresie kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa?

– Jestem tutaj jako rzecznik pracowników, przedsiębiorców i rolników, którzy oczekują prawdziwej tarczy antykryzysowej, a nie gadulstwa polityków. Mam gotowe ustawy dotyczące wsparcia emerytów, dotyczące funduszu płynności – prawdziwych rozwiązań w czasie kryzysu, które są dzisiaj przez wszystkich oczekiwane – stwierdził na wstępie prezes ludowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że będzie aktywniejszym prezydentem niż Andrzej Duda, który – jak stwierdził – „od czerwca zeszłego roku nie złożył żadnej ustawy do Sejmu”.

W trakcie trzeciej rundy, dotyczącej bezpieczeństwa, prezydent odpowiedział prezesowi PSL, przypominając, że w trakcie kadencji złożył 31 projektów ustaw. Po 1989 r. więcej projektów w trakcie trwania jednej kadencji złożył jedynie śp. prezydent Lech Kaczyński.

„Wystąpienie Kosiniaka-Kamysza, o którym wolałby zapomnieć”

– Przedstawiam Wysokiej Izbie projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych...

zobacz więcej

– (…) wśród nich była przede wszystkim ustawa obniżająca wiek emerytalny. Tak, tak, panie kandydacie Władysławie Kosiniak-Kamysz. Wiek emerytalny, który pan podwyższał między innymi swoimi podpisami. Mam tutaj dokumenty, które te pańskie podpisy potwierdzają, bo pan był wtedy ministrem za to odpowiedzialnym, razem z premierem Donaldem Tuskiem (…) – przypomniał prezydent Duda.

Kosiniak-Kamysz odniósł się do tej riposty w trakcie swojej kolejki.

– Jest pierwszy sukces tej debaty, Andrzej Duda odniósł się do innych kandydatów. Byłby pan niezłym archiwistą, poszukał pan w archiwum. Tak, zmiana wieku emerytalnego była po to, żeby podnieść wysokość świadczeń, ale została zanegowana i do tego nie ma powrotu – odparł nerwowo lider PSL, po czym stwierdził, że „w trakcie pana kadencji wiek emerytalny rolników wzrósł o pięć lat z dnia na dzień”.

Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się w ten sposób do podniesienia wieku emerytalnego rolników nie wspomniał, że przyczyną takiego stanu była ustawa, którą osobiście przedstawiał Sejmowi i uzasadniał w 2012 r. jako ówczesny minister pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

Temat wieku emerytalnego jeszcze raz wypłynął w debacie zorganizowanej przez TVP. W piątej rundzie pytań spytaliśmy kandydatów o to, jak zachowaliby się wobec dwóch ustaw: jednej dopuszczającej w Polsce małżeństwa homoseksualne i drugiej podwyższającej wiek emerytalny.

Rekordowo niskie notowania Putina. Kreml: to niewiarygodny sondaż

Działalność Władimira Putina akceptuje 59 proc. Rosjan. Według Centrum Analitycznego Lewady, które przeprowadziło sondaż, to najniższa ocena od...

zobacz więcej

Zdecydowanie „nie” dla obu ustaw wyraził prezydent Duda, przypominając swoją rolę w powrocie nizszego wieku emerytalnego.

– (…) Jeżeli chodzi o sprawy społeczne, w ciągu ostatnich pięciu lat – pamiętam tamtą kampanię z 2015 r., ludzie błagali o to, żeby obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny. Ludzie błagali o to, żeby rodziny, zwłaszcza wielodzietne, mogły żyć w lepszych warunkach. Zrealizowałem te zobowiązania. Złożyłem projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny, podpisałem ustawę 500 Plus i inne ustawy, które wspierały polską rodzinę – stwierdził Duda.

Kandydat ludowców również zapowiedział, że nie podpisał by takich aktów prawnych, kolejny raz przyznając się do błędu ws. wieku emerytalnego.

– I w sprawie wieku emerytalnego już się wypowiedziałem, ten sygnał społeczny został przeze mnie odczytany – nie ma do tego powrotu i nie zaakceptuję takiego rozwiązania – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej