RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koronawirus. Twitterowe starcie ambasadorów USA i Chin w Polsce

Mosbacher: Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie, i żadne kłamstwa tego nie zatuszują (fot. Paul Yeung/Bloomberg via Getty Images)
Mosbacher: Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie, i żadne kłamstwa tego nie zatuszują (fot. Paul Yeung/Bloomberg via Getty Images)

Ambasador USA w Polsce stanowczo obarczyła chiński rząd odpowiedzialnością za powstanie i rozprzestrzenienie się wirusa na cały świat. To odpowiedź Georgette Mosbacher na zamieszczane w Twitterze wpisy chińskiego ambasadora w Polsce, który stwierdził, że USA „stały się głównym podmiotem zakłócającym trwającą globalnie walkę z koronawirusem”.

Georgette Mosbacher o Polsce: Czuję się tu bezpieczniej niż w Nowym Jorku

– Myślę, że rząd Polski radzi sobie doskonale. Podjął szybkie działania. Szczerze mówiąc, czuję się tu bezpieczniej niż w Nowym Jorku – powiedziała...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wielokrotnie Stany Zjednoczone formułowały zarzuty pod adresem Chin, obarczając je odpowiedzialnością za wywołanie pandemii i dezinformację na temat rzeczywistego zagrożenia, jakie niesie ze sobą koronawirus. Chiny utrzymują, że podjęły wszelkie niezbędne kroki, aby zminimalizować skutki COVID-19. Jednocześnie wytykają administracji amerykańskiej, że we własnym kraju tuszowała istnienie wirusa, a winę zrzucała na inne kraje.

Wymiana zdań między dyplomatami USA i Chin ma miejsce także w Polsce i trwa już jakiś czas. 1 maja Liu Guangyuan zamieścił na Twitterze wpis o tym, że USA „eksportują wirusa i zagrażają całemu światu”.

Odpowiadając na ten wpis ambasador USA w Polsce stwierdziła, że to Chiny stworzyły pandemię. „Wasza nieuzasadniona krytyka nie może ukryć faktu, że brak przejrzystości w Chinach zmusił świat do tej traumy” – napisała na TT Mosbacher.

Mosbacher odniosła się także do kolejnych sformułowań chińskiego ambasadora, który stwierdził, że amerykańcy politycy traktują swoje narracje „jako zasady i wartości” oraz że „wydali oni 57-stronicową notatkę o tym, jak zaatakować Chiny z powodu własnej niekompetencji”.

Amerykańska ambasador odpowiedziała, że „fakty pozostają faktami”. „Chińska Parta Komunistyczna zrobiła wszystko, aby świat nie dowiedział się o #COVID19 rozprzestrzenionym w odpowiednim czasie. Wasz rząd miał okazję zapobiec katastrofie, która spadła na świat, i tak się nie stało”.

Olbrzym wylądował w Warszawie. Tony sprzętu z Chin na walkę z koronawirusem

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował największy transportowy samolot świata, który przywiózł z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami...

zobacz więcej

Bezpośrednie wskazanie przez ambasador Mosbacher Chińskiej Parti Komunistycznej jako winnej ukrywania przed światem faktu narastania pandemii Liu Guangyuan określił jako „szukanie kozła ofiarnego”. „(…) oszczerstwa nie zatuszują niekompetencji Pani rządu i nie uratują istnień ludzkich. Proszę oszczędzać energię na opanowanie pogarszającej się sytuacji w USA i zrobić coś pozytywnego dla wszystkich na świecie” – stwierdził na TT chiński dyplomata

„Panie Ambasadorze, #COVID19 to zagrożenie, z którym cały świat walczy wspólnie. Poza Chinami – Komunistyczna Partia Chin tuszowała istnienie wirusa, blokuje dostęp dla naukowców, i robi zapasy środków medycznych jednocześnie ukrywając informacje” – odpowiedziała amerykańska ambasador w Polsce.

Na tym się jednak nie skończyło. Chiński dyplomata stwierdził na Twitterze po raz kolejny, że: „Zamiast dawać dobry przykład powstrzymywania wybuchu epidemii we własnym kraju, administracja rządowa USA wciąż tuszowała fakt istnienia pandemii i obarczała winą innych. To supermocarstwo stało się głównym podmiotem zakłócającym trwającą globalnie walkę przeciwko korona wirusowi”.

Georgette Mosbacher nie pozostawiła tego bez odpowiedzi: „Panie Ambasadorze, Stany Zjednoczone mają największy wkład finansowy spośród wszystkich krajów w globalną walkę z #COVID19. Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie, i żadne kłamstwa tego nie zatuszują” – oceniła amerykańska ambasador.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej