RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pomoc dla ludności Donbasu w czasie pandemii. Akcję finansuje polskie MSZ

Najnowsze

Popularne

Mimo pandemii, trwa pomoc dla ludności cywilnej w strefie przyfrontowej w ukraińskim Donbasie. Wsparcie finansowane jest ze środków Polskiej Pomocy MSZ. Realizują je Fundacja Most Solidarności i Caritas Mariupol – czytamy w komunikacie fundacji.

Premier Morawiecki: Od solidarności w dobie pandemii zależy ludzkie życie

Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii; od tego, czy zdołamy zademonstrować solidarność i współpracować, zależy ludzkie życie – napisał...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Strefa przyfrontowa w Donbasie jest obszarem w znacznym stopniu wyludnionym, dotkniętym potężnym bezrobociem. W ponad 40 proc. zamieszkują go osoby starsze, będące w grupie najwyższego ryzyka związanego z pandemią. Poważne niedobory dostępu do usług medycznych, zaopatrzenia w artykuły higieniczne a nawet spożywcze były tam już wcześniej, jednak po wprowadzeniu na Ukrainie stanu wyjątkowego sytuacja znacznie się pogorszyła.

Jak czytamy w komunikacie, celem projektu „Model usług społecznych i opieki medycznej w regionie Donieckim na Ukrainie” jest zabezpieczenie socjalne i medyczne ludności cywilnej pozostającej w strefie frontu. To z bezrobotnych mieszkańców tej strefy rekrutuje się 50 wyszkolonych w projekcie opiekunów, którzy realizują to zadanie.

Szkolenie i regularne wizyty lekarskie prowadzone są przez specjalistyczne zespoły Caritas Mariupol. Opiekunowie wspierają 150 potrzebujących w 13 miejscowościach strefy buforowej.

– Pomoc oferowana obecnie przez Polskę jest wyrazem solidarności z krajem, który dużo gorzej radzi sobie z epidemią z powodu braku zabezpieczenia medycznego i stanu gospodarki. Jeden z kanałów telewizyjnych przeprowadził wśród widzów sondaż dotyczący możliwości finansowych przetrwania kwarantanny, gdyby miała potrwać dłużej. Aż 92 proc. uczestników ankiety odpowiedziało przecząco, bo „pieniądze się już kończą” – powiedziała Marta Titaniec, prezes Fundacji Most Solidarności.

Projekt jest realizowany od lipca 2019 r., prowadzony będzie do końca 2020 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej