RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żubr wędrownik. „Kieruje się na północ ku lasom Roztocza” [WIDEO]

Wędrujący osobnik na wolność został wypuszczony 31 marca 2017 roku (fot. PAP/Artur Reszko, zdjęcie ilustracyjne)
Wędrujący osobnik na wolność został wypuszczony 31 marca 2017 roku (fot. PAP/Artur Reszko, zdjęcie ilustracyjne)

Od kilku miesięcy w różnych miejscowościach Podkarpacia pojawia się ten sam żubr. Wędrujący osobnik trzy lata temu opuścił pokazową zagrodę żubrów w Mucznem w Bieszczadach.

– Potężny byk o imieniu Pumigrant w lutym był widywany w Górach Słonnych nad Sanokiem. Z kolei w marcu i kwietniu można go było spotkać w okolicach Krasiczyna i Przemyśla, a ostatnio niedaleko Przeworska – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zauważył leśnik, imię wędrujący żubr zawdzięcza „swoim turystycznym ciągotom”.

– W pokazowej zagrodzie w Mucznem jako potomek byka Xariusa i krowy Fabuli pojawił się cztery lata temu. I już kilka dni potem uciekł z zagrody, przeciskając się pod żerdziami ogrodzenia – mówił Marszałek.

Dość długo nie pozwalał się schwytać i sprowadzić do zagrody, gdzie czekała na niego zdenerwowana matka.

– Już po złapaniu leśniczy zajmujący się wówczas żubrami powiedział o nim „nasz emigrant”, co z zachowaniem zasad nadania imion uwzględniliśmy później. Został wpisany do księgi rodowodowej żubrów jako Pumigrant – wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej RDLP. Wędrujący osobnik na wolność został wypuszczony 31 marca 2017 r.; wszedł w skład odtwarzanego stada wolnościowego „Górny San”.

W Tatrach spadł śnieg. Na środę zapowiadane dalsze opady

We wtorek w Tatrach spadł śnieg, a na środę zapowiadane są dalsze opady. Na Kasprowym Wierchu leży 62 cm śniegu, z czego świeży opad to 4 cm.

zobacz więcej

Natomiast dwa lata temu był obserwowany na Ukrainie. Według niektórych leśników dotarł w okolice Lwowa, a później wrócił w Bieszczady. Ostatnią zimę spędził w Górach Słonnych i na Pogórzu Przemyskim w lasach nadleśnictw Brzozów, Bircza i Krasiczyn, po czym przeszedł w okolice Pruchnika.

– W pierwszy majowy weekend był w miejscowości Chałupki, 5 km na północ od Przeworska, na terenie Nadleśnictwa Sieniawa. Aktualnie kieruje się na północ ku lasom Roztocza i Puszczy Solskiej – wyjaśnił Marszałek.

W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską prowadzone są w odrębnej linii hodowlanej. Obecnie w stanie dzikim są one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

117 żubrów więcej niż przed rokiem doliczyli się w Bieszczadach podczas tegorocznej inwentaryzacji leśnicy Lasów Państwowych w Krośnie. Rok temu w stanie wolnym bytowało tam 551 osobników, teraz jest ich 668. Dodatkowo dziewięć żubrów żyje w zagrodzie pokazowej w Mucznem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej