RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump: Pora wziąć się do pracy

Prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/Yuri Gripas/ABACA / POOL)

Nasz kraj musi znów być naszym krajem – powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla stacji ABC News, wskazując, że „pora wziąć się do pracy”. – Niektórym to się nie spodoba, być może rozgorzeje pożar, ale musimy wrócić do pracy – podkreślił.

USA: Spada dobowa liczba zgonów na COVID-19

O 1450 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Trump przyznał w wywiadzie, że „będzie więcej zgonów”. Jednocześnie uznał, że nie da się „zamknąć w mieszkaniu czy domu”. Wyraził też przekonanie, że stopniowo otwierając gospodarkę Amerykanie będą przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym utrzymywania dystansów międzyosobowych i częstego mycia rąk.

Prezydent po raz pierwszy od ponad miesiąca opuścił Waszyngton. W Phoenix w Arizonie odwiedził fabrykę produkującą maseczki. Podczas pobytu w niej sam jednak nie miał jej na twarzy.

Stany Zjednoczone są krajem z największą liczbą ofiar koronawirusa. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa ogłosił we wtorek, że w ciągu ostatniej doby zmarły 2333 osoby, zaś od początku epidemii odnotowano już ponad 71 tys. zgonów.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 1,2 mln testów na obecność koronawirusa, które potwierdziły zakażenie. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o około 22 tys.

Prezydent Trump wielokrotnie powtarzał o konieczności otworzenia gospodarki. Amerykański Kongres uchwalił programy pomocowe dla gospodarki, warte łącznie około 3 bln dolarów. Środki te mają pochodzić z obligacji, które w drugim kwartale planuje wyemitować Departament Skarbu.

Według BBC, planowana emisja ma pobić dotychczasowy kwartalny rekord z czasów kryzysu finansowego w 2008 r. W całym 2019 r. USA za pomocą obligacji skarbowych pożyczyło 1,28 bln dolarów. Łączny dług publiczny USA to około 25 bln.

źródło:
Zobacz więcej