RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Marszałek Witek: Skieruję wniosek do TK ws. terminu wyborów prezydenckich

Najnowsze

Popularne

Jutro z samego rana kieruję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym chcę zapytać, czy przesunięcie przeze mnie terminu wyborów będzie sprzeczne bądź zgodne z konstytucją. (…) W przypadku opróżnienia urzędu prezydenta, marszałek Sejmu zarządza termin wyborów w ciągu 14 dni i wybory muszą się odbyć w ciągu kolejnych 60 dni, w dniu wolnym od pracy. Tym bardziej ten mój wniosek jest uzasadniony – powiedziała na antenie TVP Info marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Przeważy „odpowiedzialność za państwo”? Fogiel apeluje do Porozumienia

Mam nadzieję, że wśród posłów Porozumienia przeważy odpowiedzialność za państwo; dla tych, którzy zagłosują przeciw ustawie dotyczącej głosowania...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Marszałek Witek poinformowała także, że wysłała zapytanie do szefa Państwowej Komisji Wyborczą, czy PKW jest w stanie przeprowadzić wybory 10 maja i czeka obecnie na odpowiedź. Zapowiedziała też, że będzie chciała, aby wniosek, który skieruje do TK, został rozpatrzony jak najszybciej. Jak zaznaczyła, konstytucja przewiduje, że ostatnim możliwym terminem do przeprowadzenia wyborów jest 23 maja.

– Nie znalazłam przepisu, który wskazywałby, że marszałek Sejmu nie może zmienić decyzji ws. terminu wyborów, ale nie ma też przepisu, który wprost mówiłby, że można to zrobić – powiedziała. Oceniła, że, że nie można wprowadzić stanu nadzwyczajnego w związku z chęcią przesunięcia wyborów, gdyż to – jak mówiła – byłoby niezgodne z konstytucją.

– Wszystkim nam powinno zależeć na tym, żeby w maju – zgodnie z konstytucją – obywatele mieli prawo oddać swój głos na swojego kandydata; żebyśmy mieli wybraną głowę państwa w konstytucyjnym terminie – powiedziała marszałek Sejmu. Dodała, że ci, którzy opracowywali konstytucję w 1997 r. nie przewidzieli sytuacji, w której wybory prezydenta mogą się nie odbyć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej