RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Węch psów pomoże w walce z koronawirusem? Trwają badania

Nosy psów są 50 razy czulsze od ludzkich (fot. Shutterstock/MT-R)

Czy psy mogą być sprzymierzeńcami ludzi w walce z pandemią koronawirusa? Amerykańscy naukowcy uważają, że nosy niektórych czworonogów mogą być tak czułe, że rozpoznają obecność SARS-Cov-2 za sprawą zapachu. Badania są prowadzone w Instytutcie Weterynarii Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Poznań: Jest pilotażowy test dla osób, które przeszły COVID-19 bezobjawowo

Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) przeprowadzili udane próby testu, który ma wykazywać, czy badana osoba miała...

zobacz więcej

Penn Vet – to pilotażowy program, w którym osiem labradorów przejdzie trzytygodniowe szkolenie do rozpoznawania zapachu SARS-CoV-2. Badacze przekażą psom próbki śliny oraz moczu pochodzących od zdrowych oraz zakażonych pacjentów.

Jeśli po przeprowadzeniu tych testów ich nosy rozpoznają koronawirusa, zwierzęta będą mogły rozpocząć pracę już w lipcu.

– To nowe narzędzie diagnostyczne, które może zrewolucjonizować nasze sposoby radzenia sobie z covid-19 – stwierdził James Logan, szef uczelnianego wydziału kontroli chorób z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Według badaczy zajmujących się chorobami zakaźnymi, w przyszłości w zapobieganiu tego wirusa będzie wymagało zwiększenie ilości przeprowadzanych testów, by zidentyfikować bezobjawowych nosicieli.

Wcześniej naukowcy wykazali też, że psy mogą wykryć infekcje malarii u ludzi czy nowotwory, a nawet bakterie niszczące gaje cytrusowe na Florydzie. Problemem jest jedynie zbyt mała liczba psów, które mają potwierdzone takie umiejętności.

źródło:
Zobacz więcej