RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przeważy „odpowiedzialność za państwo”? Fogiel apeluje do Porozumienia

Od posłów Porozumienia będzie zależeć, czy ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zostanie przegłosowania (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Od posłów Porozumienia będzie zależeć, czy ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zostanie przegłosowania (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Mam nadzieję, że wśród posłów Porozumienia przeważy odpowiedzialność za państwo; dla tych, którzy zagłosują przeciw ustawie dotyczącej głosowania korespondencyjnego, miejsca w klubie PiS nie będzie – podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Prezydent o plotkach na temat swojej dymisji: To fejk dnia

– Zależy, co dla kogo jest wiadomością dnia. Dla mnie to jest fejk dnia – oświadczył prezydent Andrzej Duda pytany o pogłoski o swojej rzekomej...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

W Senacie znajduje się obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

W poniedziałek trzy połączone komisje senackie zarekomendowały Senatowi odrzucenie w całości tej ustawy. Będzie ona teraz rozpatrywana na plenarnym posiedzeniu Senatu, który zbiera się we wtorek. Następnie ustawa wróci do Sejmu, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub przyjmą wniosek o odrzucenie w całości specustawy.

W Sejmie do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów – o jeden głos więcej niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Wicerzecznik PiS wyraził nadzieję, że podczas głosowania w Sejmie wśród posłów Porozumienia „przeważy odpowiedzialność za państwo i demokrację”. – Bardzo nieodpowiedzialne byłoby dodawanie kryzysu politycznego do panującej pandemii i rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego – powiedział Fogiel.

– Możemy dyskutować, możemy się spierać wewnątrz jednego obozu, ale jesteśmy jednak politykami Zjednoczonej Prawicy, którzy szli do wyborów z jednej listy. Jeśli komuś zaczyna to przeszkadzać, jeżeli komuś jakieś własne cele zaczynają to przesłaniać, to trzeba z tego wyciągnąć konsekwencje. Dla tych posłów Porozumienia, którzy zagłosują przeciw ustawie dotyczącej głosowania korespondencyjnego, miejsca w klubie PiS nie będzie – podkreślił Fogiel.

Debata przedwyborcza w Telewizji Polskiej

W środę 6 maja w Telewizji Polskiej odbędzie się debata z udziałem kandydatów na prezydenta. Prowadzący zada uczestnikom po pięć pytań dotyczących...

zobacz więcej

Polityk PiS zwrócił jednocześnie uwagę, że posłowie Porozumienia dostali się w ostatnich wyborach parlamentarnych do Sejmu nie tylko dzięki szefowi tej partii Jarosławowi Gowinowi.

– Wyborcy byli bardziej skłonni oddać na nich swój głos dlatego, że większość z nich miała na swoich materiałach wyborczych logo PiS – stwierdził Fogiel.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski oświadczył, że posłowie Porozumienia muszą mieć świadomość, iż jeśli zagłosują w Sejmie wbrew rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości – czyli za odrzuceniem ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego – będą „musieli opuścić nasz klub, a także Zjednoczoną Prawicę”.

Zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja, choć przedstawiciele partii rządzącej w poniedziałek wypowiadali się sceptycznie na temat możliwości przeprowadzenia wyborów w tym terminie. Również szef PKW Sylwester Marciniak ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że przeprowadzenie wyborów w terminie 10 maja „nie jest możliwe”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej