RAPORT

Pogarda

Prezydent: Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – rozpoczyna się budowa Baltic Pipe – powiedział Andrzej Duda. W oświadczeniu prezydent poinformował, że w ciągu najbliższych dni ruszą prace budowlane gazociągu biegnącego z szelfu norweskiego przez Danię na polskie wybrzeże. – To milowy krok w kierunku uniezależnienia się od rosyjskich złóż gazu – zaznaczył.

Dania rozpoczęła przygotowania budowy Baltic Pipe. To szansa dla Polski

W Danii ruszyły przygotowania do budowy gazociągu Baltic Pipe, a koniec takich prac widać już w Polsce – podał inwestor Gaz-System. W pobliżu...

zobacz więcej

Prezydent zwrócił uwagę, że gazociąg Baltic Pipe jest milowym krokiem na drodze do pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

Jak mówił, to uniezależnienie opiera się na dwóch podstawowych narzędziach jakie dzisiaj posiadamy. – Z jednej strony jest to terminal gazowy w Świnoujściu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany, tak aby jego pojemność mogła wynosić 17,5 mld metrów sześciennych rocznie – powiedział. Drugim elementem tej wielkiej dywersyfikacji dostaw gazu – kontynuował – jest właśnie Baltic Pipe.

Włoski koncern Saipem poinformował w poniedziałek, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską, a Danią. Jak podano, kontrakt opiera na 280 mln euro.

Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim.

Na konferencji prasowej prezydent przypomniał, że uruchomienie gazociągu Baltic Pipe jest planowane na październik 2022 roku.

Nord Stream 2 nie będzie wyłączony z unijnych przepisów

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) nie zezwoliła na wyłączenie gazociągu Nord Stream 2 spod unijnych przepisów...

zobacz więcej

Andrzej Duda podkreślił, że projekt Baltic Pipe umożliwi budowanie interkonektorów, dzięki którym będzie możliwe zasilenie w gaz państw sąsiadujących z Polską, czyli krajów Trójmorza i Ukrainy. – Polska będzie stanowiła jeden z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy – zaznaczył Duda.

– To, że ten projekt jest, że może być realizowany, to jest efekt bardzo dobrej współpracy pomiędzy rządem, w osobie pana ministra Piotra Naimskiego, wcześniej panią premier Beatą Szydło, przez ostatnie lata panem premierem Mateuszem Morawieckim, a mną, czyli prezydentem Rzeczypospolitej. To dobre współdziałanie dało efekt synergii, dzięki któremu udało się wszystkie najważniejsze czynniki we władzach zarówno Norwegii jak i Danii przekonać do tego – mówił prezydent

Pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski dziękował wszystkim przedstawicielom administracji, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia. – To, co jest tak fundamentalne dla naszego bezpieczeństwa, udało się doprowadzić do fazy ostatniej, realizacyjnej – zaznaczył.

Cały projekt ma wartość 1,5 mld euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej