RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

J.K. Rowling przekazała milion funtów na walkę z przemocą domową i dla bezdomnych

J.K. Rowling przekazała milion funtów dla ofiar przemocy domowej oraz bezdomnych cierpiących w czasie pandemii koronawirusa (fot. Dia Dipasupil/Getty Images)
J.K. Rowling przekazała milion funtów dla ofiar przemocy domowej oraz bezdomnych cierpiących w czasie pandemii koronawirusa (fot. Dia Dipasupil/Getty Images)

Autorka „Harry Pottera” J.K. Rowling przekazała milion funtów dla ofiar przemocy domowej oraz bezdomnych cierpiących w czasie pandemii koronawirusa. Fundusze zasilą organizacje charytatywne Crisis oraz Refuge. O darowiźnie pisarki poinformowała nowojorska Thomson Reuters Foundation.

Wygrał milion dolarów na loterii... dwa razy jednego dnia

Typowanie tych samych numerów od 30 lat opłaciło się. Pewien Amerykanin postawił dwa zakłady na losowanie loterii i wygrał dwa razy po milionie...

zobacz więcej

Pisarka napisała na Twitterze: „Jak zawsze w tego rodzaju kryzysie, najbiedniejsi i najsłabsi są najbardziej dotknięci”. Dodała, że sama jest po chorobie najprawdopodobniej wywołanej koronawirusem i że trzech członków jej rodziny jest zaangażowanych w walce z tą chorobą. „Jestem z tego dumna, ale też pełna niepokoju” – napisała.

Zgodnie z jej życzeniem pieniądze trafiły do dwóch brytyjskich organizacji: Crisis, która wspomaga bezdomnych, i Refuge, wspierającą ofiary przemocy domowej. Obie organizacje charytatywne z zadowoleniem przyjęły darowiznę Rowling.

Refuge powiedziało, że nadeszła w czasie, gdy z powodu Covid-19 liczba ich interwencji związanych z przemocą domową wzrosła o 50 proc.

Prawodawcy w Wielkiej Brytanii wezwali do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania gwałtownej przemocy domowej, ostrzegając, że brak interwencji może mieć „katastrofalne konsekwencje dla całego pokolenia”.

Policja w Londynie zgłasza około 100 aresztowań dziennie z tytułu przemocy domowej i odnotowuje 24-proc. wzrost przestępstw z nią związanych. Podobne wskaźniki przekazuje mediom policja Stanów Zjednoczonych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych jest zaniepokojona radykalnym wzrostem przemocy związanej z izolacją rodzin, który stał się „cieniem pandemii”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej