RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory 2020. Kandydaci opublikowali plany programowe na portalu tvp.info

Wszyscy kandydaci mieli takie same szanse na przedstawienie swoich planów i poglądów (fot. PAP; Getty Images)

Na kilka dni przed obowiązującą, zgodnie z prawem, datą wyborów prezydenckich wszyscy kandydaci powinni już wiedzieć, na czym chcieliby oprzeć swoją prezydenturę. Pomogliśmy im w tym, dając miejsce w naszym portalu na publikację założeń programowych. Kandydaci mieli przy tym wolną rękę co do formy i treści. Niemal wszyscy skorzystali z tej okazji, jednak każdy na swój sposób. Od przedstawienia dotychczasowych osiągnięć i pokazania kierunków rozwoju po tezę, że program może mieć pralka, nie prezydent.

Kolejny sondaż potwierdza dominację Andrzeja Dudy

52 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc....

zobacz więcej

PLANY PROGRAMOWE KANDYDATÓW

Jedyną sugestią, skierowaną do sztabów wszystkich 10 kandydatów, było usystematyzowanie planów programowych zgodnie z dziedzinami życia, które zaproponowaliśmy. Były to: zdrowie, sprawiedliwość i sądownictwo, edukacja, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo, gospodarka oraz kultura. Nie wszyscy się temu podporządkowali, ale przedstawiliśmy również poglądy tych, którzy postanowili zaprezentować się w odmienny sposób.

Osobą, która w żaden sposób nie zareagowała na nasze prośby była kandydatka Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej założenia programowe streściliśmy sami, opierając się na wcześniejszych wypowiedziach pani wicemarszałek.

Pozostałe sztaby wyborcze chętnie skorzystały z okazji, przedstawiając założenia programowe swojego kandydata. Sztab urzędującego prezydenta zapowiedział, że odpowiedzi do naszej ankiety będą zawarte w jego dwugodzinnych wystąpieniu podczas konwencji programowej 1 maja.

Niektórzy kandydaci przedstawili jedynie kwintesencję swoich poglądów, ujmując je w tezy. Jeden z kandydatów szczerze przyznał, że programu jako takiego nie ma, bo "program może mieć jedynie pralka".

Wszyscy jednak mieli takie same szanse na przedstawienie swoich planów i poglądów. Każdy wykorzystał je w stopniu, jaki najbardziej mu odpowiadał.

źródło:
Zobacz więcej