
W Święto Konstytucji 3 Maja na maszcie stanowego Kapitolu w Hartford, w Connecticut, powiewa polska flaga. Jest to tradycja sięgająca 29 lat.
„Konstytucja 3 Maja pozostaje silnym symbolem dążenia Polaków do wolności oraz sprawiedliwości” - napisał w okolicznościowym oświadczeniu z okazji...
zobacz więcej
„Dziś pamiętamy i obdarzamy szacunkiem społeczność polskiego pochodzenia i dzielimy się refleksją nad nieocenionym wkładem polskich Amerykanów w życie stanu Connecticut” – stwierdziła zastępczyni gubernatora Susan Bysiewicz. Wzięła ona w niedzielę udział w uroczystym podniesienia flagi na maszt na Kapitolu. Towarzyszyli jej m.in. członkowie stanowej Izby Reprezentantów Debbie Krawiec oraz Peter Tercyjak. Z powodu epidemii koronowirusa ceremonia odbyła się bez udziału publiczności.
Bysiewicz przypominała w okolicznościowym oświadczeniu, że jej przodkowie wyemigrowali z Polski do Connecticut. Jak dodała zaszczepili w niej silną etykę pracy, a także zwyczaje, tradycje i zainteresowanie bogatą historię narodu polskiego.
Peter Tercyjak powiedział: „Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy chronić i szanować wartości, które są nam bliskie, wspierając naszych sąsiadów i bliskich. (...) Dzień Polski, podobnie jak wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych, to spadek wielu pokoleń, które starały się, aby ważne wydarzenia historyczne i kulturalne pozostały obecne w naszym życiu”.
Connecticut należy do stanów o największej procentowo populacji Amerykanów polskiego pochodzenia. Ma obecnie prawdopodobnie najsilniejszą reprezentację polityczną Polonii w USA z Bysiewicz oraz Tercyjakiem i Krawiec. Ich zdaniem podobnej uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja nie ma żaden inny stan na swoim Kapitolu.
W obecnym trudnym czasie potrzebujemy ładu, porządku, jedności, które chroni i zabezpiecza konstytucja – po to, aby państwo mogło dalej sprawnie...
zobacz więcej
Jak tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej należący do Komitetu Obchodów Święta 3 Maja w Connecticut burmistrz New Britain w latach 1995-2002 Lucian Pawlak znaczenie tego wydarzenia polega na podkreśleniu polskich korzeni, przypomnieniu kim są Amerykańscy Polacy i skąd się wywodzą. Za istotne uznał ciągłe akcentowanie, że Stany Zjednoczone tworzy wiele narodowości, grup etnicznych i religii.
„Święto 3 Maja jest specjalnie ważne dla Polonii, ponieważ polska Konstytucja była drugą na świecie. Jej wzorem była Konstytucja USA. Jest między nimi wiele podobieństw, o których ludzie nie wiedzą, co stwarza okazję, aby to uwydatnić. Ludzie dowiadują się o polskim dziedzictwie m.in. z mediów lokalnych i obejmujących zasięgiem stan” – wyjaśnił.
W opinii Pawlaka rola Polonii w Connecticut jest znacząca. Obserwował to szczególnie uważnie, kiedy był czynnie zaangażowany w życie polityczne.
„Co najmniej w 20 miastach działały demokratyczne kluby Pułaskiego, było co najmniej 15 placówek im. Kosciuszki oraz wiele organizacji weteranów. Każda uczestniczyła licznie w paradach, krzewiła polską kulturę. Wkład Polonii w życie polityczne i kulturalne Connecticut jest naprawdę bardzo znaczący” – zapewniał były burmistrz.
Wskazał na to, że Krawiec oraz Tercyjak kontynuują tradycję swoich ojców Stanleya Krawca i Anthony Tercyjaka. Także oni zasiadali w stanowej Izbie Reprezentantów Connecticut.