RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenia

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę, w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, odznaczył Orderem Orła Białego – najwyższym odznaczenie państwowym Rzeczpospolitej Polskiej – historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz onkologa prof. Andrzeja Kułakowskiego.

„Polska i USA mają wspólne wartości i historię”. Mosbacher z okazji 3 maja

Polska i USA mają wspólne wartości i historię, dziś nasze relacje są silniejsze niż kiedykolwiek – napisała na Twitterze ambasador Stanów...

zobacz więcej

Lekarz, chirurg onkolog, profesor nauk medycznych, współtwórca nowoczesnej chirurgii onkologicznej w Polsce, prof. Andrzej Kułakowski został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej onkologii, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej oraz popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie”.

– Dzisiaj choroby onkologiczne to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego. Musimy z nimi cały czas walczyć – mówił prezydent. Podkreślił, że prof. Andrzej Kułakowski przez całe swoje życie zawodowe toczył tę walkę o to, żeby jak najwięcej ludzi przeżyło.

Prof. Wojciech Roszkowski – ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki, autor publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert „Najnowszej historii Polski”, został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną”.

Wręczenie odznaczeń było jednym z akcentów Narodowego Święta Trzeciego Maja. Przypada ono w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja, będącej pierwszą konstytucją w Europie.

źródło:

Zobacz więcej