Koncert w hołdzie Paderewskiemu

Ignacy Jan Paderewski, 1918 r. (fot. arch. PAP/CAF - reprodukcja)

W 70. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, uroczysty koncert odbył się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Koncert można było zobaczyć na antenie TVP Kultura.

Uroczystość rozpoczął krótki film przybliżający postać Ignacego Jana Paderewskiego. W wystąpieniu przed koncertem prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że Paderewski był wspaniałym artystą i wybitnym mężem stanu. – Uczcimy go muzyką, mimo że pamiętamy, iż odegrał rolę zdecydowanie pozaartystyczną – powiedział Bronisław Komorowski. Dodał, że muzyka ma siłę zjednywania przyjaciół, budowania autorytetu państwa i budzenia dumy narodowej. – Za to wszystko jesteśmy wdzięczni Ignacemu Paderewskiemu i wszystkim polskim wielkim artystom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i służyli swoim talentem Polsce i wolności narodu – powiedział prezydent.

Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka wykonała podczas koncertu symfonię h-moll op. 21 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego.

Nad swoją wielką kompozycja Paderewski pracował kilka lat. „Polonia” to dzieło narodowo-patriotyczne, inspirowane wydarzeniami roku 1863. Prawykonanie odbyło się w Bostonie w 1908 roku, potem symfonia grana była w Paryżu i Londynie.

Jak napisał ówczesny krytyk: „Symfonia Paderewskiego jest dziełem bardzo osobistym. Paderewski to jeden z tych, którzy piszą, ponieważ mają coś do powiedzenia – i u nich talent jest promieniowaniem charakteru...”.

Koncert transmitowała TVP Kultura.

Mąż stanu, pianista, kompozytor

29 czerwca mija 70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego męża stanu, wybitnego pianisty i kompozytora. Jego działalność na polach kultury i polityki stawia go w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku.

Paderewski zdobył międzynarodowa sławę jako pianista. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale zaszczycały obecnością koronowane głowy Europy. Był też kompozytorem, napisał między innymi operę „Manru”, symfonię „Polonia” oraz „Fantazję Polską” na fortepian i orkiestrę.

Paderewski przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed 1918 rokiem aktywnie działał na rzecz wolnej ojczyzny. Po I wojnie światowej stanął na czele rządu, a jego gabinet konsekwentnie realizował program obrony granic i współpracy z sąsiadującymi z Polską krajami.

W tym czasie Paderewski był jednym z sygnatariuszy traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światową. Na konferencji negocjował warunki gwarantujące powrót Polski nad Bałtyk.

Ignacy Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Po śmierci trumnę z jego zwłokami złożono na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. 51 lat później, w 1992 roku, prochy Paderewskiego zostały przywiezione do Polski i złożone w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej