RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Flaga Polski powiewa na wieży zegarowej Zamku Królewskiego

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przed południem wzięli udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej RP na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Pod tym sztandarem jesteśmy razem i zawsze jesteśmy z tego dumni” [WIDEO]

Łączą nas biało-czerwone barwy, wyjątkowa i wspaniała biało-czerwona flaga jest nasza wspólna, pod tym sztandarem jesteśmy razem i jesteśmy z tego...

zobacz więcej

Podniesienie flagi odbyło się w asyście wojskowej; przed uroczystością z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, kwartet solistów Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” wykonał hymn Polski.

W uroczystości wziął udział również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej