RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Pod tym sztandarem jesteśmy razem i zawsze jesteśmy z tego dumni” [WIDEO]

„Łączą nas biało-czerwone barwy. wyjątkowa i wspaniała biało-czerwona flaga jest nasza wspólna, pod tym sztandarem jesteśmy razem i jesteśmy z tego dumni” – podkreśliła w Dniu Flagi RP marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Prezydent apeluje: Wywieśmy biało-czerwone flagi, bądźmy dumni

Wywieśmy biało-czerwone flagi, niech będą one wyrazem naszego patriotyzmu, poczucia wspólnoty narodowej i przypominają o historii. Bądźmy dumni z...

zobacz więcej

W krótkim filmie umieszczonym m.in. na Twitterze marszałek Sejmu powiedziała, że biało-czerwone barwy łączą wszystkich Polaków. „Pod tym sztandarem jesteśmy razem i zawsze jesteśmy z tego dumni, jest nasza wspólna, wyjątkowa, wspaniała biało-czerwona flaga” – podkreśliła Witek.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej