RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmarł płk Stachiewicz, pilot Dywizjonu 301. COVID-19 zaraził się w londyńskim szpitalu

Mieczysław Stachiewicz był uczestnikiem II wojny światowej, pułkownikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku (fot. tt/@PolishEmbassyUK)
Mieczysław Stachiewicz był uczestnikiem II wojny światowej, pułkownikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku (fot. tt/@PolishEmbassyUK)

W Londynie w wieku 102 lat zmarł Mieczysław Stachiewicz, uczestnik II wojny światowej, pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, działacz polonijny, honorowy prezes Instytutu Piłsudskiego w Londynie, kawaler Orderu Orła Białego.

Weteran podbił serca zbiórką na służbę zdrowia. Na setne urodziny dostał tysiące kartek

Setne urodziny obchodzi w czwartek Tom Moore, weteran, który w publicznej zbiórce zebrał prawie 30 mln funtów na brytyjską publiczną służbę...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Informację o śmierci płk. Stachiewicza przekazał w czwartek wieczorem w mediach społecznościowych ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Dwa tygodnie temu Instytut Piłsudskiego poinformował, że honorowy prezes zaraził się koronawirusem podczas pobytu w szpitalu, do którego trafił z innego powodu.

Mieczysław Stachiewicz urodził się w maju 1917 roku w Warszawie. W 1937 roku wstąpił do Wojska Polskiego, a rok później podjął równolegle studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej. We wrześniu 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, potem poprzez Rumunię i Francję w czerwcu 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii.

Po przejściu szkoleń w zakresie pilotażu, w kwietniu 1942 roku został przydzielony do 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. Do listopada 1942 roku uczestniczył w 33 lotach bojowych w ramach nalotów bombowych na Niemcy i Włochy.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia architektoniczne i do 1980 roku pracował jako architekt. Miał równocześnie obywatelstwo brytyjskie. Był aktywnym działaczem organizacji polonijnych, w tym Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Lwowskich Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach pełnił rolę honorowego prezesa.

Był wielokrotnie odznaczany zarówno odznaczeniami cywilnymi, jak i wojskowymi – polskimi i brytyjskimi. W 2017 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Order Orła Białego, wcześniej otrzymał Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał także m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych. Opublikował dwa tomy pamiętników: „Wspomnienia wojenne” oraz „Moje pierwsze dziewięćdziesiąt lat: wspomnienia”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej