RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wisdio odpowie na każde pytanie?

foto
fot. sxc.hu/sqback

Chcesz znaleźć w internecie odpowiedź na swoje pytanie, a istniejące narzędzia ci na to nie pozwalają? Powstający w Polsce startup Wisdio ma temu zaradzić. Czy polska platforma rzuci rękawicę znanym światowym serwisom takim jak Quora lub Yahoo Answers?

Wisdio to projekt, którego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom dostępu do interesujących ich informacji. Genezą nazwy wisdio jest „social wisdom” czyli mądrość społeczności. Chodzi o to, by korzystając z sieci specjalistów użytkownik otrzymał bezpłatnie odpowiedź na swoje pytanie, propozycję rozwiązania problemu lub po prostu opinię na jakiś temat od najbardziej odpowiednich osób.

Pytania mogą dotyczyć różnych dziedzin – poczynając od takich poważnych zawodów jak medycyna, prawo czy finanse, aż do tych „lżejszego gatunku” jak gotowanie czy fotografia.

Założenie jest takie, że dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji, algorytmom statystycznym i zaawansowanej technologii informacji użytkownicy mają otrzymać odpowiedzi wprost od najwłaściwszych osób.

Platforma ta jest tzw. „rynkiem dwustronnym” (ang. two-sided market) – tym większą wartość dostarcza, im więcej osób aktywnie działa po obu stronach dostarczając sobie nawzajem korzyści. Oznacza to, że bardzo istotne jest zarówno zadawanie pytań jak i odpowiadanie na nie.

Oczywiście, jak przyznają twórcy Wisdio, aby aplikacje tego typu działały poprawnie, konieczne jest pozyskanie pewnej ilości użytkowników, a dokładniej ich aktywności w serwisie. Czyli im więcej pytań i odpowiedzi, tym prędzej aplikacja nauczy się jakie są poprawne odpowiedzi.

Twórcy mówią, iż zdają sobie sprawę z tego, że najtrudniejszym elementem będzie pozyskanie użytkowników, głównie spoza Polski. W kraju rozpoczęli od współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, udostępniając Wisdio jak platformę wymiany wiedzy pomiędzy studentami i wykładowcami.

Nowe rozwiązania w sieci

Po blogach i serwisach społecznościowych, popularność zdobywają portale typu Questions & Answers (pytania i odpowiedzi). Zainteresowali się nimi najwięksi Internetu – w ubiegłym roku usługę taką uruchomił Facebook, wypowiadając wojnę słynnym YahooAnswers, Quora czy Ask.com.

Q&A to rozwiązania, które przybliżają internet do przejścia do standardów Web 3.0, czyli koncepcji przetworzenia zawartości stron do wzorca czytanego przez różne aplikacje, systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję, rozwiązania semantyczne oraz oprogramowanie. Strony Web 3.0 będą też zdolne do rozpoznania zamiarów internauty na podstawie kontekstu przekazu danych. Ułatwi to i przyśpieszy uzyskanie potrzebnych informacji przez użytkownika.

Obecnie korzystamy z Web 2.0, co pozwala nam na wpisanie w takiej wyszukiwarce jak Gogle kluczowego słowa i znalezienie miejsc w sieci, gdzie to słowo się znajduje.

W Web 2.0 podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danego serwisu. Jednym z pierwszych olbrzymich sukcesów Web 2.0 był zastosowany w Google mechanizm oceniania stron. Od czasu rozpowszechnienia się Web 2.0 dużą popularnością zaczęły się cieszyć też serwisy internetowe działające w oparciu o mechanizm wiki i blogi.

Zobacz więcej