RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kwarantanna w rejonach przygranicznych. Jest wyczekiwany projekt zmian

Nowe rozporządzenie miałoby obowiązywać już od poniedziałku (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Nowe rozporządzenie miałoby obowiązywać już od poniedziałku (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Mieszkańcy regionów przygranicznych mogą liczyć na bardzo przez nich wyczekiwaną zmianę przepisów. Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia znoszącego od poniedziałku 14-dniową kwarantannę obowiązującą niektórych po przekroczeniu granicy.

Brandenburgia apeluje do polskiego rządu o ustępstwa w związku z zamknięciem granic

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke apeluje do polskiego rządu o ustępstwa w związku z zamknięciem granic – podaje portal „Deutsche Welle”.

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W myśl nowych przepisów z obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny zwolnione byłyby osoby, które pracują lub uczą się po drugiej stronie granicy. W trakcie kontroli przez straż graniczną musiałyby jedynie przedstawiać zaświadczenie ze szkoły lub z zakładu pracy.

Przepis nie dotyczyłby pracowników medycznych i osób pracujących w jednostkach pomocy społecznej.

Do piątku do godz. 12:00 trwają konsultacje społeczne w sprawie rozporządzenia. Według informacji uzyskanych przez reportera RMF24, oficjalne decyzje w tej sprawie miałyby zapaść już w sobotę, tak by – zgodnie z projektem – od 4 maja kwarantanna dla mieszkańców regionów przygranicznych mogła być zniesiona.

W środę prezydent Andrzej Duda poinformował, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszony komunikat w sprawie małego ruchu granicznego z Niemcami i Czechami. Jak mówił, negocjacje w tej sprawie między Warszawą, Berlinem i Pragą zmierzają ku konkluzjom.

– Dosłownie w najbliższych dniach możecie się, państwo spodziewać tego, że będzie komunikat w tej sprawie, jaka decyzja zapadła. Po cichutku powiem, że mam nadzieję, że będziecie w miarę niedługo cieszyć się tutaj powrotem do w miarę normalnego funkcjonowania, czyli wykonywania obowiązków zawodowych, bo te osoby, które wykonują obowiązki zawodowe gdzieś po drugiej stronie granicy tutaj w sposób szczególny są brane pod uwagę – zapowiadał prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej