RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest nowy szef Sądu Najwyższego

Kamil Zaradkiewicz (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Kamil Zaradkiewicz (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz będzie pełnił obowiązki I Prezesa SN – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Na tym stanowisku zastąpi ustępującą dziś Małgorzatę Gersdorf.

Gersdorf wezwana do złożenia wyjaśnień ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Z końcem kwietnia mija kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Na 10 dni przed tym terminem Gersdorf postanowiła zawiesić Izbę...

zobacz więcej

Jak poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, w czwartek przed południem w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent przekazał dokument potwierdzający treść tego postanowienia osobiście sędziemu Zaradkiewiczowi.

– Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniem z dnia 29 kwietnia powierzył wykonywanie obowiązków I Prezesa Sądu Najwyższego - na podstawie art. 13a paragraf 1 w związku z art. 111 paragraf 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym – z dniem 1 maja 2020 roku sędziemu Sądu Najwyższego panu Kamilowi Zaradkiewiczowi wykonywanie obowiązków i Prezesa Sądu Najwyższego, w tym kierowanie SN do czasu powołania I prezesa Sądu Najwyższego – powiedział minister.

– W sensie prawnym mamy sytuację jednoznaczną. Nie ma wątpliwości, że tak jak wskazuje treść postanowienia prezydenta na gruncie ustawy, od 1 maja Sądem Najwyższym kieruje, wykonując obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego, pan sędzia Zaradkiewicz – podkreślił wiceszef prezydenckiej kancelarii.

Jak powiedział, obecnie powinno odbyć się Zgromadzenie Ogólne sędziów SN, które następnie przedstawi prezydentowi pięciu kandydatów na I Prezesa SN, spośród których prezydent dokonana wyboru I prezesa SN. – Kompetencje związane ze zwołaniem i przeprowadzeniem Zgromadzenia Ogólnego SN to są kompetencje, które są powierzone bezpośrednio panu sędziemu Zaradkiewiczowi – dodał Mucha.

Wraz z końcem kwietnia upływa sześcioletnia kadencja obecnej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Jak przekazało biuro prasowe SN, od początku maja sędzia Gersdorf przechodzi w stan spoczynku.

W połowie kwietnia SN poinformował, że w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią odwołany został termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego ws. wyboru kandydatów na I prezesa. Będzie ono mogło być zwołane po ustaniu zakazów w kontaktowaniu się obywateli – zdecydowała Małgorzata Gersdorf.

źródło:
Zobacz więcej