RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Drugi etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. Szczegóły

Premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Otwarcie centrów handlowych, hoteli i obiektów z miejscami noclegowymi – pod pewnymi warunkami sanitarnymi, a także bibliotek, muzeów i galerii sztuki, żłobków i przedszkoli oraz przywrócenie świadczeń opieki zdrowotnej i rehabilitacji. Co dokładnie zmieni się w obowiązujących zasadach bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa po majówce?

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Na konferencji prasowej szef rządu poinformował również, że dzięki antykryzysowym działaniom rządu uratowanych zostało ponad 2 mln miejsc pracy. „Uruchomiliśmy Tarczę Finansową, której środki pochodzą z budżetu państwa” – podkreślił premier Morawiecki. Chcemy uchronić możliwie wszystkie przedsiębiorstwa przed bankructwem – dodał.

Rząd luzuje obostrzenia. Premier informuje, co to oznacza

Musimy dostosować nasz system łagodzenia obostrzeń do sytuacji związanej z epidemią. Otwieramy naszą gospodarkę – powiedział podczas konferencji...

zobacz więcej

Jakie zasady będą obowiązywać od poniedziałku?

Otwarcie centrów handlowych – od 4 maja

· W galeriach handlowych obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny.

· Jedna osoba przypadać będzie na 15m2 powierzchni sklepowej (z wyłączeniem korytarzy).

· W centrach handlowych nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Otwarcie hoteli i obiektów z miejscami noclegowymi – od 4 maja

· Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny).

Uruchomienie rehabilitacji – od 4 maja

· Przywrócone zostaną świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej.

· Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć salonów masażu.

Otwarcie bibliotek, muzeów i galerii sztuki – od 4 maja

· Decyzja o otwarciu danej placówki należeć będzie do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem.

Umożliwienie działalności żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym – od 6 maja

· Opieka zostanie zorganizowana dla dzieci pracujących rodziców.

· Decyzję o otwarciu danej placówki podejmie organ prowadzący po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak wyjaśnił premier, znoszenie dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań, utrzymywania przez Polaków dystansu społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Co do zasady, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym.

Szumowski: Dajemy rozwiązania finansowe, by ochronić osoby w DPS-ach i ZOL-ach

Dajemy rozwiązania finansowe, by ochronić osoby w DPS-ach i ZOL-ach; proponujemy model funkcjonowania polegający na tygodniu pracy i tygodniu...

zobacz więcej

Trzeci etap znoszenia ograniczeń

· Możliwe będzie stacjonarne działanie restauracji i kawiarni (z ograniczeniami).

· Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

· Zorganizowana zostanie opieka nad dziećmi w klasach szkolnych 1-3 (ustalona zostanie maksymalna liczba dzieci w sali.)

Czwarty etap znoszenia ograniczeń

· Otwarte zostaną teatry i kina (z ograniczeniami sanitarnymi).

· Możliwe będą zgromadzenia do 50 osób.

· Otwarte zostaną salony masażu i solaria.

· Możliwa będzie działalność siłowni i klubów fitness.

20 kwietnia rząd uruchomił pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów związanych z koronawirusem. Można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, dostępne są lasy i parki, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego. Od 4 maja otwarte zostaną ponadto niektóre obiekty sportowe i ruszy ekstraklasa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował też o działaniach mających na celu zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa. Jak zaznaczył, rząd chce także testować personel w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. – Chcemy zaproponować model funkcjonowania, który by polegał na tygodniu pracy i tygodniu odpoczynku w domu. Przeznaczyliśmy na to ok. 50 mln zł miesięcznie – wyjaśnił Łukasz Szumowski. Minister zaapelował jednocześnie o przywrócenie planowych zabiegów i badań w placówkach ochrony zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej