RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa: Dron dostarczył próbki do badań na obecność koronawirusa

W środę dron przewoził próbki do badań na obecność SARS-CoV-2 (fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego)

– W środę odbył się pierwszy w Polsce lot drona, który przewoził próbki do badań na obecność SARS-CoV-2 – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Urząd ocenił, że to duży krok w kierunku praktycznego wykorzystania dronów do pomocy w walce z koronawirusem.

Drony dla włoskiej straży miejskiej. Będą monitorować przemieszczanie się ludności

Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego zgodził się na wykorzystanie dronów w operacjach monitorowania przemieszczania się ludzi w kraju w dniach pandemii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.

– Polska jest liderem technologii dronowych, dlatego cieszy wykorzystanie tych najnowszych technologii do wsparcia pracy służb i instytucji w walce z koronawirusem. Obecna sytuacja pokazuje, jak perspektywiczne jest lotnictwo bezzałogowe – powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Samo przedsięwzięcie oraz przygotowania do niego były nadzorowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego; poprzedzone było lotami testowymi m.in. na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Drony pomogą medykom w walce z koronawirusem

Pandemia przyspieszyła rewolucję w przestrzeni powietrznej w naszym kraju. Drony będą przewozić testy na Covid-19, dezynfekować przystanki...

zobacz więcej

Dodano, że wykonanie tego rodzaju lotu dronem w środowisku miejskim wymagało przygotowania trasy lotu i analizy terenu otoczenia. Zadanie to było realizowane przez specjalistów z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

– Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Jesteśmy przygotowani technologicznie i legislacyjnie do bezpiecznych i zaawansowanych operacji lotniczych. Dzięki temu możemy zaprząc drony do walki z epidemią koronawirusa – powiedział cytowany w komunikacie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Urząd wyjaśnił, że program CEDD, który powstał dwa lata temu na obszarze testowym zorganizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, jest „realnym wsparciem i katalizatorem” zaawansowanych projektów dronowych i polskich technologii transportu autonomicznego.

Drony zrzuciły tysiące kartonów papierosów i wróciły na Ukrainę

Przemytnicy papierosów zaczęli wykorzystywać do swoich operacji drony. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej namierzyli co...

zobacz więcej

– Dzięki CEDD możemy bezpiecznie testować nowe systemy bezzałogowe. Zastosowanie dronów w transporcie medycznym otwiera również nowe możliwości dla tego sektora w transporcie w ogóle – powiedziała cytowana w komunikacie pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych i programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów Małgorzata Darowska.

Lot drona transportowego w Warszawie z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa możliwy był dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań PAŻP – odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) PansaUTM – zaznaczono.

Wyjaśniono, że system PansaUTM zapewnia koordynację lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zarządzanie wnioskami i zgodami na realizację lotów bezzałogowych statków powietrznych. Opiera się on na autorskich rozwiązaniach operacyjnych PAŻP oraz rozwiązaniach programistycznych dostarczanych przez partnera technologicznego HAWK-E; jest zintegrowany z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Zaznaczono, że jest on pierwszym tego rodzaju systemem uruchomionym operacyjnie w Europie.

Drony do rejestracji. Powstanie baza operatorów

Już wkrótce na właścicieli dronów zostaną nałożone nowe obowiązki. Każdy bezzałogowy statek powietrzny trzeba będzie zarejestrować, zmienią się...

zobacz więcej

– Jako pierwszy kraj w Europie posiadamy operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych – system PANSA UTM. Pozwala to na uruchomienie usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, na terenie Polski. Dzisiejszy lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego – powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

ULC zaznaczył, że system PANSA UTM może być w krótkim czasie zintegrowany z państwowymi rejestrami czy numerem alarmowym 112, a PAŻP jest gotowa do dopuszczenia dronów do wsparcia służb porządkowych, służby zdrowia, samorządów oraz firm w zwalczaniu epidemii.

źródło:
Zobacz więcej