Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Burze, grad i silny wiatr. Ostrzeżenia dla ośmiu województw

Po ciepłym i suchym początku tygodnia środa przynosi w kraju ochłodzenie oraz opady deszczu i burze (fot. Shutterstok/Christian Mueller)

W ośmiu województwach na wschodzie i na południu kraju mogą występować burze z opadami deszczu, miejscami gradu oraz z porywami wiatru – ostrzega w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki.

Naukowiec: Ten rok może być rekordowy pod względem pożarów lasów

Ten rok może być rekordowy pod względem pożarów lasów; najbardziej dramatyczny – uważa kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL dr...

zobacz więcej

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują na całym obszarze województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego, a także na południu Mazowsza. Opady deszczu mogą osiągnąć w tej części kraju do 25 mm, a porywy wiatru do 75 km/h.

Ostrzeżenia przed samymi burzami IMGW wydał dla południowych powiatów Dolnego Śląska i woj. opolskiego. Tam przewidywane są opady deszczu do 20 mm, a wiatr może osiągać w porywach do 60 km/h.

Po ciepłym i suchym początku tygodnia środa przynosi w kraju ochłodzenie oraz przelotne opady deszczu i burze. Według synoptyków IMGW należy się ich spodziewać również w czwartek i w piątek. Lokalnie burze mogą być gwałtowne z silnym deszczem i porywistym wiatrem.

Początek maja ma być chłodny i deszczowy. Prognozy przewidują, że do niedzieli temperatura maksymalna utrzyma się w granicach 10-15 st. Nieco cieplej może być na zachodzie, gdzie termometry wskażą około 18 st.

źródło:

Zobacz więcej