RAPORT

Pogarda

Urzędniczka podrabiała dokumenty i latami okradała sąd

Byłej urzędniczce grozi do 15 lat więzienia za okradanie sądu (fot.TVP/Elzbieta Kasperska)
Byłej urzędniczce grozi do 15 lat więzienia za okradanie sądu (fot.TVP/Elzbieta Kasperska)

Najnowsze

Popularne

Przez sześć lat kierowniczka sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) podkradała pieniądze z depozytów sądowych. Zdefraudowała w ten sposób ponad 288 tys. zł. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła kobietę o popełnienie ponad stu przestępstw.

80 zarzutów dla byłej kierowniczki w sądzie. Podejrzana o defraudację depozytów

Gdańska prokuratura postawiła byłej kierowniczce sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie 80 zarzutów związanych m.in. z podrobieniem dokumentów i...

zobacz więcej

Nie wiadomo, dlaczego 51-letnia była już kierowniczka sekretariatu Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w Działdowie zaczęła podkradać pieniądze z depozytu. Kobieta została zatrzymana w maju zeszłęgo roku. „Manko” odkryto kilka miesięcy wcześniej, jednak śledczy musieli ustalić, do kogo należały rachunki bankowe, na które trafiały zdefraudowane pieniądze.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która badała sprawę, ustaliła, że urzędniczka zaczęła przestępczą działalność w 2012 r. Wypłacała pieniądze z egzekucji nieruchomości na rzecz podmiotów niebędących stronami postępowań oraz niesłusznych zwrotów opłat od wpisów sądowych apelacji, pozwów i wniosków. Chodziło o 30 spraw prowadzonych w wydziale, którego sekretariatem zawiadywała.

Świadek koronny okradał bankomaty. Wpadł na gorącym uczynku

Świadek koronny Mirosław K. ps. Miron został ujęty przez stołecznych kryminalnych podczas próby włamania do bankomatu w okolicach Warszawy....

zobacz więcej

Podrobione dokumenty

Do wypłat posłużyły jej postanowienia i zarządzenia podpisane przez sędziów i innych pracowników sekretariatu. Wszystkie te dokumenty zostały podrobione przez kobietę, co wykazali biegli. Na ich podstawie księgowość sądu przelewała określone sumy na wskazane rachunki bankowe. Śledczy odkryli, że urzędniczka kontrolowała dziewięć takich rachunków.

Prokuratura ustaliła, że do września 2018 r. kobieta zdefraudowała ponad 288 tys. zł. Po zatrzymaniu podejrzana nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Nie przerwała milczenia do końca śledztwa.

Była kierowniczka sekretariatu została oskarżona o popełnienie 102 przestępstw dotyczących przekroczenia uprawnień, fałszowania dokumentów, poświadczenia nieprawdy, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Grozi jej do 15 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej