Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nadchodzą deszcze. „Za mało by wystarczająco nawodnić glebę”

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest trudna (fot. Pexels)

Synoptycy zapowiadają na wtorek niewielki deszcz na północy kraju. Kamil Walczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że w środę popada w całej Polsce, jednak największych opadów możemy spodziewać się na południowym wschodzie i w centrum.

Aby zażegnać suszę, przez trzy miesiące musiałby padać regularny deszcz

Opady, jakie pojawią się w Polsce w weekend, to zdecydowanie za mało, aby poprawić sytuację związaną z suszą – powiedział Paweł Staniszewski,...

zobacz więcej

– Chodzi o województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i częściowo lubelskie, mazowieckie i łódzkie. Będą to opady towarzyszące burzom o charakterze przelotnym. W czasie burzy może spaść nawet do 20 litrów wody na metr kwadratowy – mówi Kamil Walczak.

Zdaniem hydrologa Grzegorza Walijewskiego to za mało, by wystarczająco nawodnić glebę.

– Sytuacja poprawi się tylko lokalnie i na chwilę. Obecnie mamy bardzo rozbudowaną wegetację, rośliny potrzebują deszczu i nawet jeśli coś spadnie, to wciągną one wszystko i za dwa, trzy dni znów będzie sucho – tłumaczy.

Walijewski wskazuje, że sucho jest w całej Polsce i trudno ocenić, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna. Jak dodaje, najmniej deszczu od początku roku spadło w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim.

źródło:
Zobacz więcej