RAPORT

Pogarda

Mosher: Pacjentem zero zaginiona współpracowniczka prof. „Batwoman” z Wuhanu

Najnowsze

Popularne

– Koronawirus wydostał się z chińskiego laboratorium, które było nieprofesjonalnie zarządzane i teraz świat za to płaci – tak Steven Mosher, przewodniczący Instytutu Badań nad Populacją oraz ekspert od Chin komentował w „Minęła 20”, sprawę pochodzenia koronawirusa. Jego zdaniem, pacjentem zero była jedna z pracownic Instytutu Wirusologii w Wuhanie, która – jak podano – zaginęła. – Pracowała z prof. Shi Zhengli, wirusolożką zwaną „Batwoman”. Jej zdjęcia i biografia zostały usunięte z oficjalnej strony instytutu – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Amerykańskie służby specjalne, a także część naukowców uważa, że koronawirus mógł wydostać się z Instytutu Wirusologii w Wuhanie. W placówce tej znajduje się ok. 1500 koronawirusów. Badano tam także patogeny pochodzące od nietoperzy. Przeczyłoby to wersji, że epidemia zaczęła się na targu w Wuhanie, gdzie któryś z klientów miał kontakt z zakażonym nietoperzem.

Steven Mosher, przewodniczący Instytutu Badań nad Populacją oraz ekspert od Chin uważa, że są mocne przesłanki wskazujące, że obecna pandemia jest wynikiem wycieku groźnego patogenu. – Przede wszystkim chińskie laboratoria są wręcz dziurawe i dochodziło już do wycieków, jak np. wirusa SARS w 2004 r. (…) Ponadto w Wuhan pracowała prof. Shi Zhengli, wirusolożka zwana „Batwoman”. W latach 2011-2014 współpracowała z amerykańskim wirusologiem w pracach nad patogenem, ale rząd USA zwrócił się do Uniwersytetu Północnej Karoliny o zamknięcie projektu, ponieważ uznano, że badania mogą doprowadzić do stworzenia nowego patogenu, który grozi pandemią – wyjaśniał Mosher.

Ekspert zwrócił uwagę, że pacjentem zero obecnej pandemii mogła być pracownica instytutu w Wuhanie. – Ta kobieta jest zaginiona. Pracowała z prof. Shi Zhengli. Jej zdjęcia i biografia zostały usunięte z oficjalnej strony instytutu – mówił. – Prezydent Chin powinien upublicznić wszystkie dokumenty instytutu z Wuhanu. A pani doktor musi powiedzieć, ile koronawirusów opracowała, jak wyglądały te prace i czy polepszała wirusa, aby był bardziej śmiertelny – podkreślił Mosher.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej