RAPORT

Pogarda

„Poczta Polska będzie z najwyższą starannością realizowała obowiązki”

W poniedziałek w Senacie odbywają się konsultacje dotyczące ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich (fot. Shutterstock/Manuel Esteban)
W poniedziałek w Senacie odbywają się konsultacje dotyczące ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich (fot. Shutterstock/Manuel Esteban)

Najnowsze

Popularne

Zapewniam, że Poczta Polska jako wyznaczony operator pocztowy, największa i kluczowa spółka infrastrukturalna w kraju, będzie z najwyższą starannością realizowała przewidziane dla niej obowiązki, tak jak to czyni każdego dnia od ponad 460 lat – oświadczył prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Wiceminister zdrowia: Zmiany nie mogą być zbyt szybkie

Obowiązujące ograniczenia i wytyczne związane z koronawirusem są racjonalne i zdają egzamin; nie można ich jednak zmieniać nadmiernie szybko;...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W Senacie trwają konsultacje nad ustawą o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., w których udział oprócz Prezydium Senatu, przedstawicielami pocztowych związków zawodowych, epidemiologami oraz ekspertami z dziedziny przetwarzania danych osobowych i były szef PKW Wojciech Hermeliński.

Podczas spotkania marszałek Senatu Tomasz Grodzki odczytał pismo od szefa Poczty Polskiej. Zdzikot podkreślił w nim, że z uwagi na trwający stan epidemii wiele przedsiębiorstw musiało zawiesić swoją działalność. „Pomimo wyzwań i utrudnień z jakimi Polska, a także cały świat do tej pory jeszcze się nie mierzyły, Poczta Polska nieustannie pracuje i wypełnia swoją rolę” – zaznaczył.

„Zapewne wiele Polek i Polaków wyraźnie dostrzega dziś, jak ważne jest nieprzerwane doręczanie rent i emerytur, korespondencji, wymiana informacji, dostarczanie przesyłek, czy zakupów dokonanych przez internet. Poczta Polska, zapewniając ciągłość usług świadczonych dla obywateli i instytucji, jest jednym z ważnych dowodów działania i stabilności Państwa Polskiego, niezależnie od — nawet tak trudnych — okoliczności” – napisał Zdzikot.

Ile można znieść kłamstw o „bezprawnych” działaniach Poczty Polskiej?

Takie pytanie zadał mi dziś znajomy listonosz. Po tym, ile się nasłuchał od znajomych na temat „pisowskiej poczty” i przeczytał o tym, że jest...

zobacz więcej

Podkreślił też, że głównym zadaniem zarządu Poczty Polskiej jest zapewnienie sprawności i utrzymanie ciągłości działania instytucji, strategicznej z punktu widzenia państwa i jego mieszkańców, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa podległych pracowników oraz obywateli, dla których świadczone są usługi i doręczane przesyłki.

„Chciałbym z całą stanowczością podkreślić, iż bezpieczeństwo ludzi jest dla całego zarządu Poczty Polskiej sprawą priorytetową” – oświadczył.

Odnosząc się do rozpatrywanej przez Senat ustawy ws. głosowania korespondencyjnego Zdzikot podkreślił, iż „Poczta Polska nie jest kreatorem rozwiązań wprowadzonych do porządku prawnego wolą ustawodawcy”. Lecz, jak podkreślił, „będzie ich wykonawcą, zgodnie z rolą i zakresem odpowiedzialności, jakie zostaną ustalone w przepisach przedmiotowej ustawy”.

Dodał, że sposób wykonania zadań przez spółkę zostanie natomiast sprecyzowany w rozporządzeniach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy przez właściwych ministrów. „Zatem to także nie Poczta Polska będzie ich autorem” – zwrócił uwagę Zdzikot.

„Zapewniam pana Marszałka, iż Poczta Polska, jako wyznaczony operator pocztowy, największa i kluczowa spółka infrastrukturalna w kraju, będzie z najwyższą staranności, realizowała przewidziane dla niej obowiązki” – zadeklarował Zdzikot. Jak zauważył poczta doręcza obecnie ok. 1,5 mld przesyłek rocznie.

Posłowie KO z kontrolą w siedzibie Poczty Polskiej. Nie udało im się spotkać z prezesem

Posłowie KO Jan Grabiec i Zbigniew Konwiński odwiedzili w piątek, w ramach kontroli poselskiej, siedzibę zarządu Poczty Polskiej w Warszawie....

zobacz więcej

„Jednocześnie, mając na względzie treść postanowienia Marszałka Sejmu z dnia 5 lutego 2020 roku w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 roku, należy podkreślić, że zakończenie prac parlamentarnych i wejście w życie przepisów określających zasady przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich odpowiedzialnych za proces wyborczy podmiotów, także dla Poczty Polskiej” – dodał Zdzikot.

6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę, autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Senat ma się nią zająć na posiedzeniu w dniach 5 i 6 maja; we wtorek 28 kwietnia ustawą zajmą się trzy połączone komisje senackie: ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej