RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogrzeb Krystyny Łybackiej. Pośmiertnie odznaczona

Trwa pogrzeb zmarłej polityk (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Za wybitne zasługi w działalności publicznej prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie byłej minister edukacji narodowej Krystynie Łybackiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb Łybackiej odbywa się na cmentarzu na poznańskim Miłostowie.

Politycy żegnają Krystynę Łybacką: „Dama polskiej polityki”, „Będziemy tęsknić, Krysiu”

Politycy żegnają zmarłą polityk SLD, byłą szefową resortu edukacji i sportu Krystynę Łybacką. „Dama polskiej polityki” – napisała posłanka KO...

zobacz więcej

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, order na ręce rodziny przekazał sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera podczas mszy świętej w intencji zmarłej.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie (pow. rawicki, woj. wielkopolskie). Z wykształcenia była doktorem nauk matematycznych; w latach 1968-2014 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej. W latach 1968-91 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od 1986 do 1991 r. była prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Poznańskiej.

W 1991 r. Łybacka po raz pierwszy zdobyła mandat poselski, który sprawowała nieprzerwanie do 2014 r., zasiadając w Sejmie I, II i III, IV, V, VI i VII kadencji. Była zaangażowana w prace sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Komisji Obrony; Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, była też przewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ratyfikacji Konkordatu, przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 r. została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Resortem kierowała do 2 maja 2004 r.

W latach 2014-19 Łybacka zasiadała w Parlamencie Europejskim. W 2019 r. została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie, którego organizatorem jest „The Parliament Magazine”.

Łybacka od 1978 r. należała do PZPR, z której wystąpiła w 1981 r. i na krótko przystąpiła do Solidarności. W 1993 r. wstąpiła do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1999 r. należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była wiceprzewodniczącą partii w latach 1999 – 2003. W latach 1999-2003 i 2005-07 była przewodniczącą Wielkopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD.

źródło:

Zobacz więcej