RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamknięte szkoły. Premier ogłosił przedłużenie zasiłku opiekuńczego

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem (fot. Lars Baron/Getty Images)

W związku z zamknięciem szkół do 24 maja, w przyszłym tygodniu przedstawimy sposób umożliwienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i klas 1-3. Dla rodziców, którzy nie będą mogli z tego skorzystać, podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Minister rodziny o tym, jak uzyskać zasiłek opiekuńczy w czasie pandemii

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poradniku TVP Info dotyczącym koronawirusa mówiła o zasadach przyznawania zasiłku...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Premier w czasie konferencji prasowej był pytany, czy można spodziewać się, że zasiłek opiekuńczy – który na razie został przedłużony o tydzień – zostanie przedłużony także po 4 maja, do czasu rozpoczęcia zajęć w szkołach.

– Tak, wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji (...). Już na początku przyszłego tygodnia przedstawimy to, co sygnalizowaliśmy, a więc sposób przygotowania, umożliwienia sprawowania opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym oraz klas od 1 do 3 – powiedział Morawiecki.

– A z drugiej strony dla tych rodziców, którzy nie będą mogli skorzystać z tej opieki lub z różnych względów ta opieka nie będzie mogła być sprawowana (...), podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego – podkreślił premier.

W piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień. Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 24 maja. Dotychczasowe przepisy przewidywały jednak, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zakończy się 26 kwietnia.

Premier: Przekładamy matury

Aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii przedłużamy wszystkie obowiązujące obostrzenia – poinformował na konferencji prasowej w KPRM...

zobacz więcej

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

źródło:
Zobacz więcej