RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaskakujące zjawisko u wybrzeży. Delfiny i plankton świeciły na niebiesko [WIDEO]

Delfiny pływały w bioluminescencyjnych falach przy Newport Beach w USA (fot. Alexis Rosenfeld/Getty Images)

Delfiny świeciły się na neonowo niebieski kolor, pływając wśród bioluminescencyjnych fal przy Newport Beach w Kalifornii. Amerykański fotograf zarejestrował moment, gdy grupa tych ssaków zbliżyła się do wybrzeża i mieniły się właśnie w taki szczególny sposób. Podobne zjawisko – po raz pierwszy od 60 lat – zauważono też w Acapulco w Meksyku. Tam w okolicach plaży pływały świecące planktony.

Delfiny znów odwiedzają Włochy. To efekt kwarantanny

Zamknięcie Włoch pozwoliło naturze złapać oddech. Mieszkańcy Wenecji zwrócili uwagę, że woda w kanałach jest czystsza, do tego można w nich...

zobacz więcej

Bioluminescencja polega na świeceniu żywych organizmów, takich jak bakterie, grzyby, skorupiaki, owady, czy też ryby. Pojawia się ze względu na różne mechanizmy odpowiedzialne za świecenie. Może też być zjawiskiem ubocznym procesów chemicznych, co występuje np. u grzybów.

Fotograf Patrick Coyne relacjonując okoliczności nagrania delfinów w Kalifornii napisał, że „na początek bioluminescencja ma optymalne miejsca, w których się pojawia, a następnie zanika, więc to niemożliwe, aby znaleźć ją na wodzie”. Ocenił, że „właściwie znalezienie jakiegokolwiek rodzaju zwierzęcia w smolistej czerni jest absurdalnie trudne”. Jak napisał w piątek na Instagramie, „to było zdecydowanie najbardziej wymagające wideo, które nagrałem”.

Jak zaznacza dziennik „ABC 7”, zjawisko to pojawia się zazwyczaj za przyczyną glonów w wodzie. Naukowcy twierdzą, że bioluminescencja może być też sposobem obrony form życia.

Do podobnego zjawiska doszło w poniedziałek przy plaży Puerto Marqués w Acapulco. Tam bioluminescencja pojawiła się po raz pierwszy od 60 lat, jak donosi „The Science Times”. Specjalny pokaz świateł był efektem ubocznym reakcji biochemicznej spowodowanej przez bioluminescencyjne planktony w wodzie. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z tego zdarzenia.

W innych regionach Meksyku zjawisko to jest regularnie zauważalne. Dla przykładu woda przy meksykańskiej wyspie Isla Holbox staje się niebiska od maja do września. Bioluminescencja zachodzi też między sierpniem a marcem w pięciu lagunach Parku Narodowego Chacahua w Oaxaca na południu Meksyku. Obecnie ze względu na izolację, plażowicze mają zakaz kąpieli na terenie całego kraju, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

źródło:
Zobacz więcej